بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 227
ورنامخواست

توضیحات

وجه تسميه نام ورنامخواست مبين قدمت زياد آن مي باشد و حتي بناي ان را قبل از دوره ساسانيان مي دانند اما چنانچه از قرائن بر مي آيد (ور) در زبان فارسي به معني خانه ، قلعه و قصر است كه در آن افراد نامدار و دليري زندگي مي كرده اند. روستاها و آباديهاي منطقه را در گذشته با پسوند ورنامخواست مي شناخته اند مانند ريزورنامخواست يا سده ورنامخواست ، كلمه ورنامخواست خاص اين شهر مي باشد و در هيچ كجاي ايران چنين نامي وجود ندارد و كلمه غلام خاص كه در گذشته در لهجه هاي محلي برآن اطلاق مي شد يك تحريف بيجاست و نام درست آن برحسب دفاتر ديواني و مالياتي ورنامخواست است .
زبان مردم شهر ورنامخواست
گويش زباني مردم بومي شهر ورنامخواست زباني فارسي است و چون زبان فارسي خود ادامة زبانهاي باستان ايران مي باشد. مردم اين شهر واژه هاي بسياري از زبان پهلوي را در گويش شان بكار مي برند اين واژه هاي پهلوي خود گوياي قدمت ديرينه اين ديار است.
موقعيت جغرافيائي شهر ورنامخواست
شهر ورنامخواست يكي از هشت شهر منطقة لنجان علبا در جنوب غربي استان اصفهان و در۱/۵ كيلومتري مركز شهرستان در محور ارتباطي زرين شهرـ مباركه بر روي جلگة رسوبي زاينده رود واقع شده است. نواحي شمال غربي شهر توسط ارتفاعات نه چندان بلند معروف به كوهچه كلودان مشرف به زاينده رود محصور گرديده است . اختلاف ارتفاع آن از سطح دريا ۱۷۵۰ متر است و محدوده جغرافيائي آن طبق يك نقشه و كروكي قديمي به نقاط ذيل مي رسيده است : از شمال به زاينده رود ، از جنوب به اراضي كشاورزي و روستائي اشيان و سورچه ، از غرب به مجتمع صنايع دفاع و اراضي كشاورزي چمگردان و سده و دره مير آبي ورنامخواست منتهي گرديده است. ورنامخواست بعلت قرارگرفتن در كنار رودخانه زاينده رود و برخورداري از اراضي حاصلخيز يكي از نواحي پر رونق كشاورزي در استان اصفهان محسوب مي گردد.
آثار و بناهاي تاريخي شهر ورنامخواست
امامزاده سيّد ابراهيم : سيّدابراهيم ابن سيّد بهاءالدين محمدابن الامام موسي ابن جعفر (ع)
تاريخ دقيق ورود و همچنين تاريخ دقيق وفات امامزاده سيد ابراهيم در ورنامخواست بدرستي معلوم نيست كه در چه سنه اي رخ داده است. بنا به سابقه موجود در ادارة اوقاف زرين شهر مربوط به سنه ۴۲۴ هجري قمري مكتوب گرديده است.
مسجد سرآب و حاج جلال
كبوترخانه (برج)
قلعه هاي قديمي
خصوصيات جمعيتي و اجتماعي
وضعيت شهر ورنامخواست در ديدگاه اداري ـ آماري همواره در حال تغيير بوده است . ورنامخواست در سالهاي ۴۵ و ۵۵ بنا به تعبير آماري كه نقاط مسكوني بيش از ۵۰۰۰نفر را جزء نقاط شهري بحساب آورده ، بعنوان شهر شناخته مي شود ولي در آمارگيري سال ۱۳۶۵ از آنرو كه فاقد شهرداري بوده جزء مناطق روستائي بحساب امده است پس از آن با برخورداري از شهرداري در سال ۱۳۶۸ طي تصويبنامة هيئت وزيران بشماره ۶۳۰۴/ت ۱۲۳ مورخ ۲۵/۲/۱۳۶۸ بعنوان شهر شناخته مي شود . و بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت این شهر۱۷۳۸۴ نفر و ۵۰۵۶ خانوار می باشد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها