بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای تكيه سپهسالار

توضیحات

روستای تكيه سپهسالار واقع در منطقه آسارا ، داراي طبيعتي زيبا، خانه هاي روستايي قديمي، باغات ميوه، چشمه هاي مختلف و كوهساران مناسب كوهنوردي است كه آرامگاه امامزاده ابراهيم (ع) ملقب به سپهسالار و فرزند برهان الدين از نوادگان امام زين العابدين را در خود جاي داده است.جاده چالوس را بسياري به عنوان مكاني براي تفريح و گذران ساعاتي ازعمر در كنار رودخانه خروشان و سايه سار درختان با هواي لذت بخش آن مي شناسند. اما از جاده پر پيچ و خم و گردنه هاي صعب العبور آن كه مي گذري و با عبور از تونل ها و درياچه سد اميركبير به آسارا مي رسي با مردماني خونگرم ومهمان نواز، سخت كوش ومقاوم در برابر سرماي سخت و طاقت فرساي زمستان آن. منطقه اي زيبا در كنار رودخانه اي كه به سد منتهي مي شود. چند متري نرسيده به آسارا، جاده اي در سينه كش كوه قرار دارد كه مسافران را به روستاي ۶۰۰ نفري تكيه سپهسالار كه امامزاده اي را خود ميهمان كرده است مي برد. در ابتداي جاده تابلويي رنگ و رو رفته و آفتاب سوخته مسافران را به اين امامزاده راهنمايي مي كند.
اين روستا در واقع نام خود را از لقب امامزاده ابراهيم (ع ) عاريت گرفته است. امامزاده ابراهيم (ع)، سپهسالار لشگر حضرت معصومه(س) بوده اند كه به همراه امامزاده داوود و تني چند به ديدار امام رضا (ع) رهسپار بوده اند، كه در ميان راه مورد هجوم دشمن قرار گرفته و برخي از امامزادگان به كوههاي اين منطقه پناه آورده اند، امامزاده ابراهيم نيز كه مجروح گرديده بودند در غاري پنهان گشته و در همانجا به شهادت رسيدند كه هم اكنون بارگاه ايشان در همان محل كه دهانه غار مذكور است بنا گشته است.ویژگی هاروستاي سپهسالار به دليل همجواري با مرقد مطهر امامزاده ابراهيم(ع) از ويژگي هاي خاصي برخوردار است. اين روستا مي تواند به عنوان محلي براي گردشگران و زائران تجهيز و آماده شود و با ساخت هتل و جاذبه هاي گردشگري، امكانات اقتصادي و تفريحي گردشگران زيادي را مي توان جذب اين روستا كرد.سیمای عمومیدر ميان روستا رودخانه اي جريان دارد كه منشا سرسبزي و فرحبخش بودن آب و هواي اين روستا است؛ اين رودخانه در نهايت به رودخانه كرج مي ريزد. اتومبيل تا پاي كوه مي رود اما براي ديدار از آستان مقدس امامزاده ابراهيم (ع ) بايد با عبور از پلي چوبي كه بر روي رودخانه قرار داده شده خود را به آن سوي رودخانه رساند و مسافتي حدود ۳۰۰ ـ۲۰۰ متر را در جاده اي باريك و خاكي به سمت راس كوه راهپيمايي كرد. جاده اي كه هر چقدر بالا مي روي زيبايي و چشم انداز لذت بخش روستا كه در مقابل شما قرار دارد دوچندان مي شود.روستا را كوه هاي سر به فلك كشيده احاطه كرده كه تماشاي آن خستگي را از ياد مي برد. در ميانه راه صندلي هاي آهني و شيرهاي آب قرار دارد كه مي توان در آنجا لحظه اي استراحت كرد آبي بر صورت زد و جاني دوباره گرفت و مجددا به راه ادامه داد. بيشتر كوههاي اطراف روستا سرخ رنگ هستند. از عجايب اين محل صخره اي سنگي است كه در بالاي غار مدفن امامزاده قرار گرفته و در فصل تابستان از دو نقطه آن آب چكه مي كند. اهالي روستا معتقدند كه صخره براي امامزاده اشك مي ريزد. ريزش اين قطرات آب غيرطبيعي به نظر مي رسد زيرا محل ريزش قطرات بالاترين نقطه صخره و جايي است كه به كوه هاي اطراف ارتباط ندارد و روي آن هم از برف و يخ خبري نيست و معلوم نيست منبع اين قطرات آب كه تقريبا هر ۱۰ ثانيه يكبار مي چكند كجاست .
در كتاب بحرالنساب آمده است: ابراهيم بن برهان الدين ابن محمد حسين بن اصغر بن علي بن ابيطالب (ع) مشهور به سپهسالار، سپهسالار لشكر حضرت معصومه (س) بوده است كه همراه با قافله حضرت معصومه به قصد زيارت امام رضا(ع) در حركت بودند كه در منطقه الموت اشكور گيلان در جنگي شكست مي خورد و سپاه متواري مي شود و وي به دست دشمنان در آسارا مجروح مي شود كه به غار كوهي در محل فعلي پناه مي برد و در همين جا به شهادت مي رسد. در محل شهادت اين بزرگوار آستان مقدسي بنا شده است كه ضريح امامزاه در آنجا نصب است و سالانه محل زيارت هزاران زائر علاقه مند از سراسر كشور است و مهمان نوازي مردم مهربان و مهماندوست اين روستا سبب شده است كه هر ساله بر خيل زائران و گردشگران آن بيفزايد.
 
 
منبع:bezanimbiroon.ir

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها