بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 318
مشکات

توضیحات

شهر مشکات شمالی ترین شهر استان اصفهان که در ۲۵ کیلومتری شهر کاشان ، ۱۹۵ کیلومتری تهران ، ۷۰ کیلومتری قم و ۲۵۰ کیلومتری مر کز استان اصفهان است در حاشیه کویر و مسیر جاده ابریشم حد فاصل بزرگراه قم- کاشان و جاده ترانزیت مرکز جنوب واقع شده است .
جمعیت: این شهر ۴۸۶۹ نفر می باشد(مطابق سرشماری سال ۱۳۹۰)
ارتفاع از سطح دریا : بین ۸۸۰تا۹۱۰ متر
وسعت : ۴۵ کیلومتر مربع
تاریخچه شهر
نام قدیمی این شهر به استناد تاریخ قم و بیان ابن مقفع بطریدآباد بوده است . بنا به روایات تاریخی همزمان با میلاد حضرت محمد (ص) پیامبر گرامی سه حادثه مهم تاریخی روی داده که یکی از آنها خشک شدن درياچه ساوه بوده است و این شهر نیز همزمان با ولادت پیغمبر گرامی متولد شده است.
تاریخ قم : بطریده به زبان عربی یعنی تازه سر از آب بیرون آورده
ابن مقفع : گویند که قاسان (کاشان کنونی)دریا بوده و آن را کاسه رود خوانده اند و اول موضعی که از آب باز خروشیدسر بر آورد)( موضع بطریده (مشکات کنونی) بوده است سپس به لحاظ آب و هوای مناسبی که در منطقه بود محل رویش گیاهان خوش بو گردید و از آن پس مشکان(MOSHKAN) و بعدها مشکان (MASHKAN) نامیده شد. همچنین تعدادی از اهالی یکی از روستاهای قدیمی منطقه به این مکان عزیمت و آن محل را محمود آباد نامیدند.در سال ۱۳۸۴ از تجمیع و ادغام این دو روستا و برگرفته از آیه شماره ۳۵ سوره مبارکه نور (الله نور السموات و الارض مثل نوره کمشکوه فیها..) نام جدید مشکات(MESHKAT) به معنی چراغدان و محل تلالو انوار حق انتخاب گردید.
آثار تاریخی : استخر و قلعه ساروق – قلعه خوابق
زیارتگاه ها : شاهزاده سلیمان واسحاق فرزندان و نوادگان حضرت موسی بن جعفر (ع) و محل دفن شهدای گمنام جنگ تحمیلی ،چهار بزرگوار از نوادگان حضرت امام موسی کاظم (ع) به نامهای جعفر بن موسی بن جعفر – عبدا… بن موسی بن جعفر – اسحاق بن موسی بن جعفر و ام الحسن بن بنات امام حسن (ع) می باشد.
۲۰قطعه سنگ تاریخی با نقوش و کنده کاری از دوران صفویه
گردشگاهها : قنات ورود خانه همزر

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.