بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
مهمانسرای شرکت نفت تهران

توضیحات

مهمانسرای شرکت نفت يک اثر تاريخي مربوط به دوره پهلوي است که در خيابان الهيه تهران واقع شده است. اين اثر با شمارهٔ ثبت ۱۰۸۷۱ به‌ عنوان يکي از آثار ملي ايران شناخته مي شود.این باغ تاریخی با مساحتی در حدود ۶ هزار متر مربع بخشی از باشگاه کنونی شرکت نفت را تشکیل می دهد و در انتهای خیابان الهیه تهران واقع شده است. از این مهمانسرا هم اکنون به عنوان باشگاه الهیه یاد می شود.
بنای اصلی این مجموعه که شامل سه اتاق، یک پلکان ورودی به طبقه دوم و یک سالن پذیرایی است و در طبقه دوم نیز همین فضاها تکرار شده، مربوط به دوره قاجاریه است. قدمت بنایی که در ضلع شمالی بنای اصلی ساخته شده به دوران پهلوی باز می گردد و ضلع های شمالی و غربی بنای اصلی در دوران پس از انقلاب اسلامی ساخته شده است.
این اثر در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۸۷۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
ساختمان این مجموعه مشتمل بر دو طبقه بوده و دو ورودی در ضلع جنوبی و شرقی دارد که ورودی اصلی آن ورودی ضلع جنوبی است. این ساختمان در طبقه اول دارای سه اتاق و یک سالن _ که دسترسی آنها به یکدیگر توسط دو فضای تقسیم مانند صورت می گیرد _ می باشد. طبقه دوم نیز شامل سه اتاق و یک سالن پذیرایی و دو انبار است که هر دو طبقه توسط یک ایوان ستوندار احاطه شده است. نمای جنوبی، اصلی ترین نمای بنا است که ۶ ستون در هر طبقه و یک در اصلی جهت ورود به ساختمان دارد. نمای شرقی شامل دو قسمت نمای اصلی بنای قدیمی _ شامل دو طبقه، و نمای الحاقی، شامل یک طبقه است.
این ملک به نام خانم آستانه قدیمی به ثبت رسیده و در حال حاضر در تملک وزارت نفت کشور قرار دارد و به عنوان باشگاه شرکت ملی نفت با عنوان باشگاه الهیه مورد استفاده قرار می گیرد.
آدرس : خیابان ولی عصر ( عج)، خیابان شهید مرتضی فیاضی، خیابان الهیه، نبش خیابان بوستان

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :