بومیسم
جستجو
خانه موزه دكتر سندوزی تهران

توضیحات

خانه موزه دكتر سندوزی مطب دندانپزشكی دکتر سندوزی بوده است که هم اکنون به موزه ای مجسمه های ساخته وی تبديل شده است. دکتر سندوزی که هم اکنون در خارج از كشور اقامت دارد، خانه و مطب شخصی خود را وقف مردم تهران كرده است تا تبديل به خانه – موزه شود.خانه موزه دكتر سندوزی در محل مطب دندانپزشكي دكتر اميراسماعيل سندوزي( دندانپزشک و مجسمه ساز)، تاسيس شد. تمامی تجهیزات، کتابخانه شخصی، آثار هنری نقاشی، طراحی، مجسمه‌ها، دستنوشته‌ها و حتی یادگاری‌های دوستان دکتر سندوزی در خانه موزه دكتر سندوزی به نمایش گذاشته شده است.دکتر سندوزی در سال ۱۳۷۵ مطب و تمامي وسايل دندانپزشكی خود را به همراه كتابخانه شخصی تخصصی و ده ها اثر ارزشمند هنری شامل مجسمه و نقاشی به سازمان توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران اهدا كرد.
در سال ۱۳۸۲ موزه‌ای كه مزين به نام ايشان بود در محل مطب ايشان با حضور اعضای محترم شورای اسلامي شهر تهران و رياست وقت سازمان و مديران ارشد و در حضور گروهی از هنرمندان برجسته گشايش يافت. اما وضعيت موزه به گونه‌ای بود كه نياز به بازسازی داشت، بنابراين پس از چند سال تعطيلی برای بازسازی، در زمستان ۱۳۸۵ دوره تازه فعاليت خود را آغاز كرد.آثار موزهای اين مكان شامل شصت اثر مجسمه و تعداد شصت اثر تابلو نقاشی است.انبوهی از تابلوهايی كه روی هم قرار گرفته، بعضی به ديوار آويخته‌اند و برخی در تاريكی اتاق، تنها به لكه‌های سياه بزرگی می‌مانند كه حجم‌های عجيب و پيچيده كف اتاق را احاطه كرده باشند. اين فضای كوچک اما پر از نيرو سال‌ها در خدمت صاحب هنرمند، شاعر و نويسندهاش پايدار بوده است. اين عنوان، مطب موزه استاد سندوزی است كه در انتهای كوچه دوازدهم خيابان بخارست قرار دارد.در این موزه مجسمه‌های ایشان قرارد دارد که بیشتر مفهومی فرم گرا است و حرکت در این مجسمه‌ها دیده می‌شود و مفاهیم و اثار او به نوعی ریشه در شعر و ادبیات دارد که باعث می‌شود این حرکت در مجسمه‌های ایشان همچون یک سمفونی اجرا شود.این موزه مکان خوبی برای علاقه مندان به هنر مجسمه سازی است.در کنار نمایشگاه دائمی آثار دکتر سندوزی، این مکان محلی برای برگزاری نشست‌های تخصصی هنری، جشنواره‌های مختلفی با عنوان جشنواره طراحی معاصر، پزشکان هنرمند، پرستاران هنرمند و… نیز هست.امیر اسماعیل سندوزی متولد سال ۱۳۰۷ است و از دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران دکترای خود را دریافت کرده است او با تئاتر ‌، شعر، موسیقی‌ و مهم‌تر از همه آنها با هنرهای تجسمی آشنا شد و در اولین فرصت به نقاشی پرداخت و به سرعت به مجسمه سازی نیز علاقه‌مند گردید و مجسمه‌های بسیار زیبایی به سبک‌های مختلفی چون کوبیسم، امپرسیونیسم و رئالیسم را خلق کرد.دکتر سندوزی سال ۱۳۷۷، پس از آن که ناگزیر شد برای جراحی به خارج از کشور سفر کند، مطبش را به محلی برای نمایش آثار خود بدل کرد.
موزه استاد سندوزی سعی دارد با تهيه كتابچه‌های از آثار او، اين هنرمند خود آموخته و فعال در سبک های هنری مختلف را به شيوه‌ای بهتر و جامع‌تر به ديگران بشناساند.به دليل كمبود فضا، امكان نمايش تمام اين آثار به صورت يكجا وجود ندارد و به صورت دوره‌ای هر بار بخشی از آنها به نمايش در خواهند آمد.تلفن تماس : ۸۸۵۱۴۱۲۲ – ۸۸۵۲۷۰۴۱ساعت کاری : ۹ الی ۱۶آدرس : میدان آرژانتین ، خیابان احمد قصیر (بخارست ) ، خیابان دوازدهم ، شماره ۲
منبع:بزنیم بیرون

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

موقعیت

ارسال شده توسط :

تاریخ ایران
تاریخ ایران 2986 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :