بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 338
شهر گتاب

توضیحات

شهر گتاب يكي از شهرهاي هفت گانه شهرستان بابل است که ازلحاظ مكاني در فاصله ۱۰كيلومتر جنوب شهرستان بابل ومركز دهستان گتاب شمالي ازتوابع مركزي بخش گتاب واقع شده است بامساحت ۱۲كيلومترمربع،(۱۲۰۰۰هکتار) كه این شهر از شمال به شهر بابل ،از جنوب به شهر گلوگاه (بندپی شرقی)،از غرب به شهر خشرودپی و از شرق به بخش گنج افروز شهرستان بابل محدود می باشد. از لحاظ مختصات جغرافيايي در حد فاصل ’۳۸ ۵۲ طول جغرافیایی و ’۲۵ ۳۶ عرض جغرافیایی استقرار يافته است.
این شهر و با توجه به رديف دو مصوبه به شماره ۱۰۵۰۷/۳۱۹۷۲ک مورخ ۲۶/۲/۸۴ کميسيون سياسي دفاعي هيأت محترم دولت، مبنی بر تبديل روستاي پائين گتاب (مرکز بخش گتاب) از توابع شهرستان بابل پس از تجميع با روستاي بالاگتاب از توابع همين بخش ، به عنوان شهر گتاب بلامانع اعلام گرديد و در تاريخ ۲۰/۴/۸۵ رسماً شهر شد.
در مورد وجه تسميه شهر گتاب نظرهاي مختلفي وجود دارد اما بیشتری فرضی که در بین مردم مرسوم می باشد این است که با توجه به موقعیت جغرافیای منطقه که درمحدود رودخانه های سجادرود، متالون،کلارود و بابلرود قرار دارد به دلیل طغیان رودخانه سجادرود ( دارای زیر شاخه های بسیار در محدود گتاب می باشد ) که از البرز مرکزی سرچشمه می گیرد به بابلرود می پیوندد وسعت و گستردگی آب جاری شده به اندازه ای اعجاب آور و حجیم بوده که نام گتو ( گت+او = آب بزرگ ) براین واحد نام نهادند که از زبان طبری عامیانه مردم به معادل فارسی خود به نام گتآب تغییری پیداکرده است .
و بر پاية مطالعات ميداني و بررسي اسناد و مدارك موجود از محله بندی عرفی ، شهر گتاب ترکیبی از ۱۲محله عرفی به نامهای۱- دبستان ، ۲- سنگرود ،۳- نظام آباد ،۴- ایستگاه ، ۵- بیله پی، ۶- چهار راه بیل پی،۷- پایین محله ( شنبه بازار) ، ۸- تلی کلا ، ۹- باغبان کلا،۱۰- پاشاکلا ،۱۱- عمران کلاه ۱۲- جفتور کلا تشکیل شده است .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها