بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
موزه شوش

توضیحات

موزه شوش یکی از مکان های دیدنی این شهر است که سالیانه تعداد زیادی گردشگر را به خود جلب می کند. مساحت موزه شوش ۵۵۰ ‏متر مربع است که در میان باغی به وسعت ۱۴,۶۳۵ ‏متر مربع ساخته شده است. موزه شوش بر سر راه قلعه باستانی شوش و در روبروی بقعه دانیال نبی قرار دارد. موزه شوش یکی از مهمترین موزه های اشیای ایران باستان است و آثار با ارزشی از دوره های مختلف تاریخی را داراست.هسته اولیه شهر شوش در تپه آکروپل شکل گرفت که اکنون جزیی از مجموعه تپه های چهارگانه (آکروپل، آپادانا، شهر شاهی و شهر صنعتگران ) تشکیل دهنده لایه های تمدنی شوش از هزاره پنجم پیش از میلاد مسیح تا قرن دوازدهم بعد از میلاد ( قرن ۶ هجری قمری ) محسوب می شود.در سال ۱۳۴۵ هجری شمسی ساخت موزه شوش جهت نمایش آثار بدست آمده در طول قریب ۱۶۰ سال کاوشهای باستانشناسی شوش درون باغ با صفایی با زیربنای ۵۵۰ مترمربع به اتمام رسید و بعدها با اضافه کردن ۲ سالن به ۴ سالن قبلی به فعالیت خود ادامه داد.
در طول ۸ سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، موزه تعطیل شد. بازسازی و تعمیرات کلی موزه و افزایش متراژ بنا (اضافه شدن ۲ سالن دیگر) از سال ۱۳۷۷ آغاز شد و موزه بعد از مدتی تعطیلی در سال ۱۳۸۵مجددا افتتاح شد. اینک این موزه با وجود اشیا متنوع از هزاره پنجم پیش از میلاد تا دوران قاجار در شش سالن آماده بازدید علاقه مندان است.
بنای اولیه موزه همزمان با شروع حفاری های شوش و با استفاده از آجرهای به دست آمده از حفاری های شوش و چغازنبیل ساخته شده و طی سال های بعد نیز به آن افزوده شده است. ساختمان موزه شوش دارای دو سالن بزرگ است که آثاری از دوره پیش از عیلام تا دوره اسلامی را در خود جای داده است. این آثار از مجسمه ها و سرستون های مکشوفه از مسجد سلیمان و آپادانای شوش، تابوت های سفالی و سنگی و خمره ای سفالی، مجسمه های خدایان، تزیینات دیواری سفالی، چگونگی تدفین در دوره ایلامی همراه با وسایل متعلق به فرد متوفی، پاشنه در، آجر نوشته های مکشوفه از شوش و چغازنبیل، خط نوشته های ایلامی، اکدی، پارسی باستان، آرامی، سریانی و پهلوی میانه، گوی های سفالی و گل میخ های تزیینی سفالی و کاسه های مکشوفه از حمیدیه مربوط به صابیین مندایی منقوش به اوراد مقدسی تشکیل شده است. از جمله دیدنی ترین اشیا بخشی از دیواره کاخ آپادانای شوش می باشد. همچنین داخل حیاط موزه شوش بعضی از مجسمه ها و آثار باستانی در داخل محفظه های شیشه ای برای بازدید عموم قرار دارند.همچنین کاسه ها، پیه سوزها و تنگ های سفال لعابدار به قرون ۳ تا ۶ هجری قمری به دست آمده از شوش و صحنه های شکار به صورت گچ بری منسوب به بهرام پنجم و مفرغ های خوزستان شامل ظروف مختلف، سرنیزه و خنجر و شمشیر و بازوبند، از آثار بسیار زیبا و ارزشمند موجود در این موزه است.این پروژه با اعتباری معادل یک میلیارد و دویست میلیون ریال آغاز گردید که در سال ۸۶ به طور رسمی افتتاح شد و اکنون به عنوان یکی از مهمترین موزه های روباز کشور منصوب می شود .
منابع:ایران تورینگ-سیتی پدیا

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.