بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
آبشار سوله نورآباد

توضیحات

آبشار سوله نورآباد در دامنه مهراب کوه همواره از سوی مردم بومی منطقه به عنوان یکی از جاذبه های بکر مورد استقبال قرار می گیرد، جاذبه ای که نیازمند است با معرفی هر چه بیشتر زمینه جذب گردشگران از جای جای کشورمان فراهم شود.دسترسی به این آبشار از مسیر زالی چند کیلومتر مانده به نورآباد؛ به ترتیب از روستاهای فرهادآباد، معصوم آباد، چراغ آباد، یوسف آباد، دم باغ، رضا آباد، عزیز کشته، گردکانه و سرمرنگ گذشته و پس از چند کیلومتر راهپیمایی به سمت کوه به آبشار سوله می رسیم.این آبشار در ارتفاع متغییر بین ۱۶۱۰ تا ۱۶۲۰ متر از سطح دریا قرار دارد.ارتفاع تقریبی آبشار از سطح زمین های اطراف بالغ بر ۵۰ متر به صورت پلکانی از شکاف دره ای طولانی از کوه سرازیر می شود. عرض تاج بر اساس رسوب گذاری مسیر آب متغیر تا ۶ متر به نظر می رسد.
پوشش گیاهی منطقه جنگلی است که انواع درختان بومی از جمله بلوط، گلابی وحشی، مو، زالزالک و … دیده می شود. زمینهای اطراف تا دامنه کوه اغلب باغداری و به صورت محدود زیر کشت گندم و سیفی جات است. اهمیت جاذبه آبشار “سوله” به لحاظ ویژگیهای ژئوتوریستی، اکوتوریستی در کنار مهراب کوه ، آشنایی با اکوتوریسم منطقه، فرهنگ بومی و تعداد بیشماری از آثار فرهنگی و تاریخی است.وجود این آبشار در کنار طبیعت بکر مهراب کوه و همچنین ظرفیت گردشگری مذهبی می تواند به عنوان عواملی موثر در توسعه گردشگری در این منطقه مورد توجه باشد.
شهرستان دلفان با دو هزار و ۷۴۰ كيلومتر مربع مساحت در شمال غربي استان لرستان و در ميان سلسله جبال زاگرس قرار گرفته و اطراف آن را كوههاي سربه فلك كشيده مهراب، گرين و سفره كوه احاطه كرده است كه هر ساله شاهد حضور هزاران گردشگر و دوستداران طبيعت در ايام مختلف سال به ويژه در ايام نوروز در اين شهرستان باستاني هستيم.منطقه لرستان، موقعیت جغرافیایی این آبشار در تقسیمات جغرافیایی لرستان در شمال غرب شهرستان دوره چگنی بخش شاهیوند و دهستان کشکان شمالی و در دامنه مهراب‎کوه واقع شده است.
این آبشار در ارتفاع متغیر بین ۱۶۱۰ تا ۱۶۲۰ متر از سطح دریا قرار دارد. ارتفاع تقریبی آبشار از سطح زمین‎های اطراف بالغ بر ۵۰ متر به صورت پلکانی از شکاف دره‎ای طولانی از کوه سرازیر می‎شود. عرض تاج بر اساس رسوب‎گذاری مسیر آب متغیر تا ۶ متر به نظر می‎رسد.گفتني است اين شهرستان سعادت ميزباني چهار امامزاده ابراهيم(ع) معروف به باباي بزرگ، امامزادگان احمد و محمود و امامزاده محمد معروف به پيرمحمد را دارد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها