بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
موزه هنرهای سنتی و صنایع دستی ارومیه

توضیحات

موزه هنرهای سنتی و صنایع دستی ارومیه در حال حاضر در دو طبقه ساختمان شهربانی سابق می‌باشد و صنایع دستی از ادوار مختلف در آن نیز به نمایش گذاشته شده تا سیر تاریخی صنایع دستی را نیز تا حدودی به بیننده منتقل کند. همچنین آثار نفیس خریداری شده از هنرمندان معاصر منجمله: منبت چوب، ریزه کاری خاص شهر ارومیه، معرق چوب، پیکره‌های چوبی و صنعت سراجی یا چرم استان، رودوزی‌های سنتی شامل سرمه دوزی و فرش، سفال، آبگینه و … در این موزه در معرض دید علاقه‌مندان قرار داده شده است.صنايع دستی را در يک تعريف ساده و در عين حال ، گويا چنين می توان توصيف کرد : صنايع دستی به مجموعه صنايعی گفته می شود که قسمتی يا تمامی مراحل ساخت آن توسط دست صورت می گيرد . اين صنايع هم حالت کارگاهی و هم خانگی و قابليت استقرار در شهر و روستا را دارد و بدون نياز به تکنولوژی های پيشرفته ، متکی به تخصص هاي بومی و سنتی است و قسمت اعظم مواد اوليه مورد استفاده در آن از داخل کشور تهيه می شود .صنايع دستی دارای ويژگی های هنری و مصرفی به طور توأمان بوده و علاوه بر داشتن جنبه مصرفی قوی ، برخوردار از بينش ، ذوق ، انديشه و فرهنگ توليد کننده نيز است .
سهم صنايع دستی آذربايجان غربی از مجموعه متنوع صنايع دستی کشور ، شامل گونه های مختلف و متفاوت صنايع دستی منجمله : آثار چوبی ، بافته های داری و دستگاهی ، آثار سفالی ، آثار چرمی ، رودوزيهای سنتی و … می باشد .پيشينه ساخت ابزار آلات اوليه مورد نياز بشر که توسط دست صورت می گرفته با توجه به قدمت اسکان بشرهای اوليه در منطقه به ۱۵ تا ۲۰ هزار سال می رسد . وجود موزه اروميه با دو سالن باستان شناسی و مردم شناسی انعکاس دهنده وجود اين آثار صنايع دستی و تاريخ می باشد .در سالیان اخیر، لزوم نمایش آثار معاصر و پاسداشت آثار هنرمندان کنونی استان آذربایجان غربی، زمینه‌ساز افتتاح موزه‌ای از آثار صنایع دستی و هنرهای سنتی معاصر بود تا این موزه نیز به مجموعه تاریخ و فرهنگ استان اضافه گردد. لذا موزه هنرهای سنتی و صنایع دستی ارومیه در سال ۱۳۸۸ در محل دائمی نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی واقع در خیابان امام خمینی (ره) شهرستان ارومیه راه‌اندازی و تجهیز شد.همراهی موزه هنرهای سنتی و صنایع دستی ارومیه با خانه هنرهای سنتی که هنرمندان این شهر به طور زنده به ساخت هنرهای سنتی و صنایع دستی می‌پردازند در نوع خود در کشور کم‌نظیر می‌باشد. هم‌اینک موزه هنرهای سنتی و صنایع دستی ارومیه به ساختمان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی واقع در میدان انقلاب (ساختمان شهربانی سابق) انتقال یافته است.
آدرس موزه هنرهای سنتی و صنایع دستی : ارومیه ، میدان انقلاب ، ساختمان شهربانی سابقشماره تلفن : ۲۲۴۴۷۳۹ـ ۰۴۴۱زمان بازدید : همه روزه صبح ها ۸ الی ۱۴/۴۵
منابع:ایران تورینگ-مجله اینترنتی ائل اوبا

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.