بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 317
شاپور آباد

توضیحات

شهر شاپورآباد درشهرستان برخوار استان اصفهان ایران قرار دارد.
این شهر در ۱۸ کیلومتری شهر اصفهان و در مرز کویر واقع است و آب و هوای گرم و خشک دارد و جمعیت این شهر در حدود ۵۴۷۸ نفر است. شغل بیشتر مردم شاپورآباد، کارگری و کشاورزی می‌باشد. منبع آب کشاورزی این شهر آب زیرزمینی است که به علت برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی اکثر چاه‌های آن کم آب شده و سطح آب زیرزمینی افت شدیدی داشته‌است و به تبع آن کشاورزی از رونق افتاده و اکثر مردم از کشاورزی به کارگری تغییر شغل داده‌اند. از لحاظ علمي نيز داراي جايگاه ويژه اي در سطح شهرستان برخوار است.دانش آموزان ،طلاب علوم دینی و دانش جويان زيادي در اين شهر مشغول به تحصيل هستند ولي به لحاظ امكانات علمي و آموزشي در سطح نه چندان مطلوبي قرار دارد.
شاپورآباد کشاورزان و قالی‌بافان زیادی در سطح کشور دارد. ورزش فوتبال، کاراته و ورزش باستاني رونق بسیارزیادی دراین شهردارد.
بناهای تاریخی شهر شاپور آباد
۱- برج کبوتر شاپور آباد مربوط به دوره قاجار است و درشهرستان برخوار بخش برخوار، شهرشاپورآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۸۵ با شماره ثبت۱۷۴۹۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
۲-برج دو قلوی شاپورآباد مربوط به دوره قاجار است و درشهرستان برخوار بخش برخوار، شهر شاپور آباد، بلوار امام خمینی، کوچه شهریار واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۸۵ با شماره ثبت ۱۸۱۰۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.
۳-تكيه تاريخي علي ابن ابي طالب مربوط به اواخردوره ي صفويه،جهت برگزاري مراسم عزاداري و تعذيه خواني بنا شده ودر خيابان بعثت،خيابان بحرالعلوم، كوچه حسينيه قرار دارد.اين اثر درارديبهشت ماه ۱۳۸۶ به ثبت رسيده است .خوشبختانه با پيگيري هاي مستمر شورا اين مكان تاريخي تعمير وتغيير كاربري داده شدودرحال حاضر محل برگزاري ورزش هاي پهلواني است و تبديل به يك مركز فرهنگي ورزشي شده است.
۴-اقامتگاه های آل بویه احتمالا مربوط به قبل ازدوره صفویه می باشد وکاربری آن_ چون جاده ای از منطقه شاپورآباد می گذشته_محل استراحت سپاه ویا تیمار کردن حیوانات می بوده. این مکان درابتدای ورودی شهر وجنب ورزشگاه قرار داردومتاسفانه درحال تخریب است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :