بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای پاجیان

توضیحات

روستاي پاجيان(پاچيان) در ۳۰ کيلومتري غرب قم و در بخش جعفرآباد قرار دارد. اين روستا در زميني هموار با آب و هوايي گرم و خشک واقع شده است. کوه هايي که در نزديکي اين روستا قرار دارد عبارتند از: کوه نمك در شرق؛ کوه هاي يزدان در جنوب؛ ارتفاعات ساوه در غرب و از شمال به رودخانه فصلی قره چاي منتهي مي گردد. پاجيان روستايي است نيمه خشك با جمعيتي در حدود ۴۵۰ نفر و در غالب تقریباً ۱۱۰ خانوار.
در داخل روستا مجموعه مسجد جامع و آب انبار وجود دارد كه بر اساس شواهد موجود مربوط به دوره قاجاريه است.مسجد جامع روستا داراي حياطي قديمي با حدود ۷ صفه مي باشد كه يكي از آنها درحال تخريب است.اين مسجد در دوطبقه كه ورودي طبقه دوم آن از داخل حياط مي باشد, ساخته شده است.در حال حاضر اين مسجد بعلت كمبود فضاي مناسب و نيز وجود مسجد بزرگتر در پاجيان جز در موارد خاص , مورد استفاده قرار نمي گيرد. در سمت جنوب حياط اين مسجد كه به مسجد قديمي مشهور است ورودي آب انبار روستا بوده كه دوره ساخت آن نيز مربوط به دوره قاجار مي باشد.
مزارع ساكنان پاجيان در اطراف روستا بوده و عمده محصولات شامل پنبه ، جو ، گندم ، ذرت و بعضاً يونجه و در موارد نادر صيفي جات مي باشد.كليه مزارع روستا توسط آب هاي زير زميني آبياري مي‌گردد و تنها رشته قنات روستا كه در دهه ۴۰ مورد استفاده شرب و كشاورزي قرار مي گرفت, عملاً از بين رفته است. نوع كشاورزي در پاجيان نيمه سنتي است و از ماشين آلات كشاورزي بهره برداري كامل مي گردد ولي سيستم آبياري هنوز به صورت سنتي اجرا مي گردد. در سالهاي نه چندان دور داراي دو قطعه باغ انار بوده كه بعدها به علت گسترش فعاليت هاي كشاورزي به زمين كشاورزي مبدل شده است.
کار و پيشه اهالي روستاي پاجيان ، کشاورزي، دامداري است. و نيز حدود بيست نفر از اهالي معلم و آموزگار بوده و برخي ديگر نيز در ادارات مختلف مشغول به كارند.
جانوران و پرندگان بومي آن : گرگ، روباه، شغال، خرگوش، کبک و انواع مختلفي از پرندگاني که همه جا وجود دارد.
روستاي پاجيان داراي آب، برق و تلفن مي باشد و در آبان ماه سال جاري از مزاياي گاز طبيعي نيز برخوردار شده است.
زبان پاجيانيها فارسي است و تقريباً بيش از نيمي از اهالي با يکديگر قوم و خويش هستند.با وجوديكه در چند سال گذشته ساخت و ساز در روستا انجام نمي گرفت و بيشتر ساكنين به علت بسياري از مسائل و نیز اشتغال ناگزير به مهاجرت به قم و يا تهران بوده اند ، ولي در يكي دو سال گذشته بيش از ۲۰ ساختمان به تعداد ساكنين اين روستا كه عمدتاً جوانان روستا مي باشند, افزوده شده است.
در پاجيان و به قولي پاچيان علاوه بر وجود دبستان ابتدايي براي دخترها و پسرها , مدرسه راهنمايي و دبيرستان جهت تحصيل پسرها وجود داشته و لي مدارس راهنمايي و دبيرستان دخترانه به صورت متمركز در قزل آباد كه در قسمت جنوبي روستا و در فاصله ۲ كيلو متري مي باشد وجود دارد.
گزارش تصویری از نماز جماعت ظهر در مسجد روستای پاچیان از توابع قم/آژانئس عکس ایران/عکاس: حجت الله عطایی

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.