بومیسم
جستجو

استان کرمانشاه

شهرها
  • بازدید - 306
استان کرمانشاه

توضیحات

استان کرمانشاه با مساحت ۲۴۶۴۰ کیلومتر مربع، هفدهمین استان ایران از نظر وسعت به شمار می‌رود.#استان_کرمانشاه که ۱/۵ درصد مساحت کشور را دربرمی‌گیرد، از استان‌های غربی به شمار می‌آید که با کشور عراق مرز مشترک دارند. این استان از شمال به استان کردستان، از جنوب به استان لرستان و ایلام، از شرق به استان همدان و از غرب به کشور عراق محدود می‌شود. مرکز استان کرمانشاه، شهر کرمانشاه است. بر اساس آخرین تغییرات در ۱۳۹۰ استان کرمانشاه از، ۱۴ شهرستان، ۳۱ شهر، ۳۱ بخش و ۸۶ دهستان تشکیل شده است. استان کرمانشاه شامل ۱۴ شهرستان، ۳۱ مرکز شهری، ۸۶ دهستان و ۲۷۹۳ آبادی دارای سکنه می‌باشد.
شهرهای این استان شامل# اسلام_آباد_غرب، #کنگاور، #جوانرود، #هرسین، #سنقر، #صحنه، #سرپل_ذهاب، #پاوه، #روانسر، #گیلانغرب، #قصر_شیرین، #تازه_آباد، #کرند_غرب، #بیستون، #گهواره، #کوزران، #شاهو، #نودشه، #بانه_وره، #باینگان و #ماهیدشت است.
استان کرمانشاه یکی از استان‌های کردنشین ایران است. برخی از بزرگ‌ترین اقوام و ایلات و طوایف نظیر قوم #لک، ایل #کلهر، ایل #زنگنه، ایل #گوران، ایل #سنجابی، ایل #جمور، ایل #قلخانی و ایل #زوله در استان کرمانشاه زندگی می‌کنند. زبان‌ها و گویش‌های گوناگون نظیر کلهری، جافی، کردی کرمانشاهی، فارسی کرمانشاهی، لکی، ترکی سنقری، سورانی، پاوه‌ای، ژاو رودی، لهونی، بالاجوبی، اورامی و گوران از رایج‌ترین گونه‌های گویشی در استان کرمانشاه هستند. در این استان قومیت‌های گوناگون دیگری نیز زندگی می‌کنند.
کرمانشاه از دید گوناگونی آب و هوایی دارای تنوع زیادی است از لحاظ آب و هوایی دارای چهار فصل در یک زمان است برای نمونه قصر شیرین آب و هوای گرم و سنقر و پاوه آب و هوای سرد و کرمانشاه و اسلام‌آباد غرب آب و هوای معتدل دارند.
استان کرمانشاه از دیدگاه مذهبی نیز گوناگونی بسیار زیادی دارد. به طور مثال پیروان شیعه، سنی، یارسان، نعمت‌اللهی، یهودی، مسیحی (ارمنی و آشوری) و بهایی در این استان در کنار هم زندگی می‌کنند.
زبان کردی و فارسی کرمانشاهی در شهر کرمانشاه از رایج‌ترین زبان‌ها هستند. لهجه فارسی کرمانشاهی تنها برای شهر کرمانشاه است و در استان گویش‌های کردی کرمانشاهی، کلهری، زنگنه‌ای، سنجابی، گورانی، لکی، هورامی و جافی در شهرهای جوانرود، روانسر، ثلاث باباجانی، بخش‌هایی از پاوه و سرپل ذهاب و ترکی سنقری نیز در سنقر رواج دارد و همچنین زبان لکی در شهرستان هرسین، شهرستان صحنه و شهرستان کنگاور رواج دارد.
در استان کرمانشاه ۳۰۰۰ اثر تاریخی برآورد شده‌ است که ۷۱۶ اثر آن به ثبت آثار ملی و یک اثر به ثبت اثر جهانی رسیده‌است. در این میان #بیستون به ثبت جهانی رسیده است و در همه جای استان آثار گران‌بهایی دیده می‌شود از جمله #طاق_بستان، #طاق_گرا، #معبد_آناهیتا، #کاروانسرای_صفوی _بیستون، #کاروانسرای_ماهیدشت، #کاروانسرای_سرپل_ذهاب، #خانه_خدیویکاخ_شاپور، #حمام_حسن_خان کنگاور، #حمام_حاج_اصغر_خان کنگاور، #پل_میان_راهان، #پل_ماهیدشت، #آتشکده_چهارقاپی می‌توان اشاره کرد.
از جاذبه‌های گردشگری استان کرمانشاه می‌توان به #غار_سنگی دست‌ساز حسین کوهکن در منطقه توریستی #میگوره از توابع شهر بانه‌وره اشاره کرد. غار «او» ۹ اتاق دارد و از چهار خانه مجزا تشکیل شده که در بعضی نقاط نسبت به سطح زمین ارتفاع کمتری دارد. در بعضی از اتاق‌ها ارتفاع به ۱۷۰ تا ۱۸۰ سانتی‌متر می‌رسد. دو خانه تک اتاقی بوده و دو تای دیگر شامل چند اتاق مجزا یا همان دالان است که هر دالان به دالان دیگری ختم می‌شود. خالو حسین در یکی از خانه‌های تک اتاقی به طور مجزا مقبره خود را نیز با دستان خود کنده است تا پس از مرگش او را در آنجا دفن کنند.
آثار فرهنگی استان کرمانشاه را #بازار_کرمانشاه، تکیه معاون الملک، تکیه بیگلربیگی، آرامگاه بابا یادگار، اویس قرنی، مقبره احمدبن اسحاق قمی، امامزاده احمدبن محمدباقر و آرامگاه میرعبیدالله، مسجد عمادالدوله، مقبره خلیفه حیدر حیدری باینگانی در بخش باینگان از توابع پاوه و سایر مساجد کهن و زیبا تشکیل می‌دهند.
صنایع دستی در استان کرمانشاه از سابقه تاریخی طولانی برخوردار بوده، به طوری که روزگاری کرند کرمانشاه زرادخانه مهمی بود که سلاح‌های گوناگون را می‌ساختند. در تاریخ یورش‌های تیموریان و جنگ‌های ایران و عثمانی، از سلاح‌های ساخت کرند یاد شده است. صنایع دستی در استان کرمانشاه به موازات توسعه کشاورزی و دامداری پیشرفت‌هایی داشته و در اقتصاد و زندگی مردم استان به ویژه عشایر و روستایی‌ها نقش مهمی داشته است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

موقعیت

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها