بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

روستای میدجان

روستاها
  • بازدید - 775
روستای میدجان

توضیحات

میدجان نامی است آشنا اما غریب در اذهان مردمان بخش وسیعی از جلگه ممسنی و زاگرس نشینان بویراحمد . نامی که تداعی کننده هوشمندی مردمانی است که در حافظه تاریخی این سرزمین به ثبت رسده و یادگار ارزشمندی است برای نسلهای آینده.
میدجان در فاصله ۸۰کیلومتری از شهر نور آباد ممسنی و در شمال غربی این شهرستان در بخش سورنا از توابع شهرستان رستم قرار دارد . طبیعت زیبای این روستا یکی از زیباترین شاهکارهای خالق هستی است که به حق در صورت داشتن امکان راه ارتباطی مناسب و توسعه زیر ساختهای عمرانی ُ این منطقه می تواند به عنوان یک قطب مهم گردشگری و تفریحی در شهرستان ممسنی و رستم باشد. به رغم کمبود امکانات ُ فقر مالی و عدم توسعه عمرانی و بهداشتی اهالی این روستا توانسته اند در زمینه تحصیل علم به عنوان یک الگو در منطقه باشند به طوری که به نسبت جمعیت کم خود از لحاظ تحصیلات دانشگاهی می توان گفت در رتبه بسیار بالایی در کشور قرار دارند.یعنی از جمعیت ۱۰۰۰نفری این روستا نزدیک به ۴۰۰ نفر دانشگاهی در در مقاطع مختلف دانشگاهی(phd,ms,ma و پزشکی و کارشناس های مختلف و…) فارغ تحصیل شده اند.
آثار و ابنیه تاریخی به جا مانده از گذشته بیانگر قدمت چند هزار ساله این روستا می باشد
روستای میدجان با فاصله ۸۰ کیلومتری (۵۰مایلی)از نور آبادممسنی در شمال غربی شهرستان ممسنی((با مختصات جغرافیایی ۵۱.۱۸ درجه شرقی و ۳۳.۱۴ شمالی (Coordinates: 30°۳۳’۱۴″N 51°۱۸’۵۴″E)) در كنار کوه زرآورد و بين دو رودخانه با باغات و شالیکارها و جنگلهاي پر پشت بلوط و مملو ازدرختان وحشي ديگر ، واقع شده است.
روزگاري نه چندان دور كساني كه از كنار روستاي میدجان(میدگون)مي گذشتند،شاهد روستاي آبادي بودند كه قريب به ۱۵۰ خانوار در آن سكونت داشتند.همچنين به دليل وجود امامزاده عبذالله(ع) در اين روستا و داشتن مردمي خونگرم و ميهمان نواز به مركزيت روستاهاي اطراف تبديل شد. مردم منطقه چنان اعتقاد و باوري به امامزاده عبدلله داشتند كه در موقع ييلاق و قشلاق خيلي از اموال و دارايي خود را در محوطه امامزاده مي گذاشتند و با خيالي راحت كوچ مي كردند. از طرفي هر وقت جنگ و نزاعي مي شد از اين مكان مقدس براي رفع كدورت و آشتي استفاده مي شد .حتي سارقان اموال وقاتلان جان مردم همين كه به اين مكان مي آمدند به جرم خود اعتراف مي كردند.به هر حال از ديدگاه جامعه شناسي كاركردي ،اين مكان كاركردهاي زيادي براي مردم منطقه داشت.لازم به ذكر است كه مردان و زنان با تحصیلات دانشگاهی زیادی در اين روستا پرورش يافته اند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.