بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 323
کمشچه

توضیحات

آب وهوا و وضعیت اقلیمی شهر:آب وهوای شهر کمشجه مانند دیگر نقاط اصفهان دارای تابستانهای گرم وخشک وزمستانهای سردوخشک می باشد.شهر به صورت دشت نسبتا همواری است که به جز چند رشته کوه منفرد و کم ارتفاع محلی عوارض دیگری درآن به چشم نمی خورد.شیب اصلی منطقه از سمت شمال به جنوب وشیب فرعی از غرب به شرق ادامه دارد.
منابع آب کشاورزی:منابع آب کشاورزی آن در گذشته توسط هشت رشته قنات و هم اکنون توسط چندین حلقه چاه عمیق و همچنین کانال جدید الاحداث پل تامین می گردد.آب شرب این شهر نیز از شهر اصفهان تامین می گردد.
موقعیت جغرافیایی:این شهر دارای طول جغرافیایی ۵۱درجه و۴۵ دقیقه و۱۵ ثانیه وعرض جغرافیایی۳۲ درجه ۵۴ دقیقه و ۲۰ ثانیه می باشد.ارتفاع آن نسبت به سطح دریا وآبهای آزاد۱۵۵۵متر می باشد.شهردر فاصله ۶ کیلومتری شهر حبیب آباد،۱۷ کیلومتری مرکز بخش(دولت آباد) ،۳۵ کیلومتری مرکزشهرستان(شاهین شهر) و۲۵ کیلومتری مرکزاستان واقع شده وبه جهت قرار گرفتن برسر راه ارتباطی اصفهان-اردستان از موقعیت ممتازی برخوردار است.وجه تسميه:درباره وجه تسميه ونامگذاری شهر مطالب گوناگونی نقل شده بنا به گفته بعضی از محققین،کمشجه از واژه(کوم+شه+چه)تصغیر شکل گرفته که معنی نخجیر گاه وشکارگاه می دهد. از طرف دیگر نام كمشچه همان قنات كوچك يا قمشه كوچك است.نام اوليه آن قمشه يعني اقامتگاه شاهان وشكارگاه بوده است. كلمه قم بعدا تحت تاثير زبان فارسي به كلمه كم تغيير و قمشچه به كمشچه تغيير يافت.بنا به گفته بعضی از محققین،کمشجه از ترکیب “کومی شوئه” یعنی اینکه چه کسی می رود بوجود آمده است که این نشان از عدم انسجام ایشان درکارهایشان دارد به طوری که بنا بر یک حکایت این ترکیب ساخته شده است.علاو ه بر این در مورد شهر “قمشه” (شهرضا) می گویند که در اصل “کمشه” یا “کم شه” یا” کوم شه” بوده است که معنی خانه ی شاه را می دهد. طبق این نظر باید این شهر خانه ی کوچک شاه بوده باشد!
تاریخ شهر شدنکمشجه در سال ۱۳۸۱ خورشیدی به عنوان شهر شناخته شد
جمعیت ومساحت:کمشجه شهر نان وبرکت ،واز توابع بخش مرکزی شهرستان برخوار ومیمه با ۵۵۲۹جمعیت در سال ۱۳۸۱است، با۱۰۷۲خانوار از قدیمی ترین شهر های منطقه مخسوب می شود.مذهب وزبان:كمشچه با لهجه ايي از زبان و گويش ايران باستان تكلم مي كنند. بین خود مردم این دیار چنین معروف است گبـر بوده اند که این حکایت از بهدین بودن ایشان دارد.
مراسم وسنن:مهمان نوازی مردم این نقطه به نحوی افراطی است که می توان آنها را “غریب پرست” دانست.
از نظر ظاهری چهره ای که بیشتر از ایشان به نظر می آید چنین خصوصیاتی دارد:
– رنگ پوست دو سوم از ایشان سبزه است
– معمولا رنگ چشمهایشان قهوه ای مایل به عسلی است
– بسیاری از ایشان دارای مژه های فر خورده به بالا هستند
– قد مردها معمولا حدود ۱۷۰ سانتیمتر است
– رنگ چشمهای سبز و آبی در برخی طایفه ها مثل (غلامی ها) اکثریت دارد.
آثار تاريخي:از آثار تاريخي آن مي توان برج و باروي قديمي،بناهای مخروبه در سمت غرب روستا، خانه حاج قاسمي ، مسجد جامع شهر و حمام تاريخي آن را نام برد.
جاذبه های طبیعی:قلعه هاي شاهوازی و علی آباد را می توان نام برد.رودخانه های فصلی این محل عبارتند از:رودخانه شاهوازی- رودخانه لاردن و رودخانه جهان آباد.نخستين بار در جهان يك منطقه منحصر به فرد ژئوفيزيكي با فسيل هاي۲۲۰ ميليون ساله در شهرستان’برخوار’ اين استان كشف شد.اين منطقه در شهر’كمشچه’ شهرستان برخوار قرار دارد و بررسي هاي نشان مي دهد كه اين منطقه در گذشته دريا بوده و انواع فسيل دريايي مانند نرم تنان، جلبكها و گونه هاي آبي در آن قابل مشاهده است.اين اولين بار است كه چنين منطقه اي در دنيا مشاهده مي شود و از نظر زمين شناسي مكاني منحصر به فرد است.اين منطقه دو سال قبل توسط يك ايراني الاصل مقيم آلمان كه استاد يكي از دانشگاه هاي اين كشور است كشف شد و سپس كارشناساني از آلمان و اتريش براي بررسي آن به اصفهان آمدند. پيش از اين قرار بود در اين منطقه معدن ايجاد شود،‌ با همكاري اداره صنايع و معادن، اين منطقه از حوزه معدن خارج و محصور شده است.ويژگي هاي اين منطقه مي تواند در توسعه اكوتوريسم موثر واقع شود.
صنایع دستی:از هنرهاي سنتي و صنايع دستي آن قالي بافي و پخت نان محلي را مي توان نام برد مخصوصاً نان خشک و بِرِشتِه آن که هر روزه ۱۸ تن آرد در این شهر به نان تبدیل و به شهرهای مجاور در استان صادر می گردد.
اقتصاد:اقتصاد این شهر بر پایه کشاورزی، کارگری، صنایع دستی وخدمات استوار می باشد.ويژگيهاي اقتصادي:
كمي بارندگي و خشك شدن قناتها و پايين رفتن سطح آبهاي زيرزميني، باعث پايين آمدن سطح زيركشت گرديده است. محصول كشاورزي اين منطقه منحصربه گندم، جو، صيفي، خربزه ،هويج و چغندر قند است. ازمحصولات درختي تعدادي درخت پسته وجود دارد، البته باطرح توسعه آبرساني ازطريق تونل سوم كوهرنگ درآينده نزديك تا حدودي مشكلات آب و آبياري برطرف خواهد شد.
صنايع كارخانه اي كه دراين منطقه واقع شده عبارت است از پالايشگاه نفت، نيروگاه برق، كارخانه هاي نساجي قدس، بهريس، بارش، شيرپاستوريزه، كارخانه سنگبري و ابزارسازي و كوره هاي آجرپزي كه اعلب توسط مردم اصفهان احداث گرديده و تا اندازه اي در وضع اقتصادي اهالي تاثيردارد.کشاورزی:عمده محصولات کشاورزی شهر گندم، جو ، چغندرقند ، علوفه دامی واز محصولات سر درختی انار وانگور قابل ذکر است.
محصولات كشت شده در منطقه:
حال به محصولات كشت شده در منطقه مي پردازيم.
محصولات را ميتوان به دو دسته محصولات زميني يا زراعت و محصولات دائمي مثمر تقسيم بندي نمود.
زراعت شامل : گندم، جو، محصولات جاليزي و علوفه اي، دانه هاي روغني، چغندر قند، سيب زميني، پنبه، ذرت دانه اي مي باشد.
محصولات دائمي دائمي مثمر شامل: سيب، انگور، پسته، انار، ميوه جات هسته دار است.
اشتغا ل:بعد از کشاورزی کارگری مهم ترین فعالیت مردم این شهر راتشکیل می دهد.اصنافنزدیک به ۴۰۰واحد نانوایی خانگی در این شهر وجود داردکه روزانه نان حدود ۲۰۰هزار نفر از شهروندان شهر اصفهان راتامیین می کند.صنعت:کارگاهها وکارخانه ها واقع در حریم این شهر عبارتند از: کارخانه های تولید قطعات ولوازم یدکی ، کاغذ سازی، مقوا سازی، ریسندگی، گونی بافی، لوله پلی اتیلن و…ونیز یک واحد کشتارگاه دام و یک واحد کشتارگاه مرغ در این منطقه وجود دارد.معادن:معادنی همچون سنگ، گچ، ماسه وشن در این منطقه وجود دارد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :