بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای دلچه

توضیحات

روستاي دلچه ۱۳ كيلومتري شهر رشت مابين شهر رشت و بخش سنگر قرار دارد يكي از ۴۵ پارچه روستاهاي بخش سنگر مي باشد و داراي ۱۸۰ خانوار است و فرهنگ غني روستانشيني از ديرباز در این روستا بوده وهست اين روستا یک محيط و جغرافياي بسيار زيبا و ديدني دارد که شما لاً وصل است به روستاي تورانسرا وپلكو وجنوباً وصل است به روستاهاي سروندان وگيلپردسر و شرقاً وصل است به روستاهاي امشه و چنچه و غرباً وصل است به روستاهاي ورازگاه و توسراوندان كه رودخانه بزرگ آبرساني منطقه خمام واطراف آن كه از سد سنگر شروع ميشود بنام خمام رود اين روستا را به دوقسم تقسيم نموده وبيشتر مردم اين روستا ميشود گفت درطرف شرقي اين رودخانه بسر ميبرند ومسجدالمهدي (عج) آقاپيران دلچه كه در پايين دست روستاقرار دارد و تكيه نشين مسجد فوق درطرف شرق روستا زندگي ميكنند و مسجد در طرف غرب روستا مي باشد .وپل ارتباط بين مردم روستا و مسجد قرار گرفته است كه تازه احداث شده است . ومرکزي بودن این روستارا از لحاظ جغرافیایی دربین چند روستای نامبرده این روستا را از هر لحاظ متمایز کرده باسایر روستاها . جاده ملکی به علی آباد دقیقاْ از میان این روستا عبور میکند وراه اسفالتي و میانبر از رشت به کوچصفهان وسنگر است . وورود به روستای دلچه از ۷راه اصلی و چندین راه فرعی نشان اين موضوع است . مردم روستای دلچه همه اش برنجکارند و چند سالی روی آورده اند به پرورش ماهی ودامداري و استخر ماهی فراوانی دروستای دلچه برپاست .و دامداری یکی دیگر از شغل مردم روستاست که درفصول بیکاری به آن کار دلبسته اند ومشغولند .
اهالي محل روستا ي خود را دله ، چه تلفظ نموده ولي از ريشه واژه دلچه = دل چه اطلاعاتي ندارندولي پيرمردان گفته اند : از پيرمردان خود شنيده اند اين محل قدمت زيادي دارد ونام محل دلچه داروغه نشين بوده است و در گذشته دراين روستا كاروانسرايي وجود داشته و زيرا اين ده در مسير عبور كاروانهاقرار داشته است .
روستای دلچه دارای فرهنگ غنی می باشد واز دیر باز این روستا بزرگانی همچون ملا محمدجان یوسفی و کربلایی محمد تقی عنصری را داشته که از قاریان معروف بوده وکلاسهای درس قرآنی را برپا مینمودنند و روحانی مبارز ودلسوز بنام آقا سید اشرف طالقانی دراین روستا برای مردم درس اخلاق و دین شناسی را داشته واحکام خدا را برمردم با شیوه بسیار درست وخداپسندانه ارائه مینموده که میتوان گفت هنوز از آن بزرگان سخن زیبا شنیده وگفته میشود .از دیرباز تا امروز این روستا دارای دو مسجد بوده وهست وهرکدام افراد بزرگی را درخود جای داده وروح پاکشان ندای فرهنگ زیبای روستا دلچه را به جوانان امروزه گوش زد می نماید . نمونه بارز وآشکار شهدای گرانقدراین روستا میباشد . ۱۴ شهید به نامهای شهید محمد رضا حاتمی ُ- شهید روحانی مبارز علی اصغر عنصری نژاد – شهید سید غدیر سید زاده – شهید رضا رحمدل – شهید اکبر جواد پور – شهید ان برادان عاطفی (دوبرادر ) – شهید محمد پورآقایی – شهید محمدرضا موسی زاده – شهید امیدغلامپور – شهید سید یحی موسوی – شهید رحیم زاده – شهید غلام رضا پورهدایتی – شهید فیضی وبیش از ۴۰ جانباز و دوآزاده و۲۰۰ رزمنده دردوران دفاع مقدس وتعدادی از جانبازان شیمایی هستند که یکی از آنجانبازان حال بسیاز بدی را می گزراند . این روستا از نظر جغرافیایی دربین محلات بنوعی میتوان محله گفت میشود

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :