بومیسم
جستجو
پل گاز روبار

توضیحات

موقعيت جغرافيايي
اين پل در مختصات جغرافيايي E ˝۸/۴۸ ′۲۰ ˚۴۹ و N ˝۹/۴۷ ′۱۷ ˚۳۷ قرار گرفته است و ارتفاع آن از سطح آب هاي آزاد ۱۶ متر مي باشد [ ۸ ،ص۷]. اين پل در حاشيه ي شرقي شهر صومعه سرا، بر سر راه جاده ي اصلي اين شهر به رشت (به فاصله ۲/۱ کيلومتر از شهر صومعه سرا)، به روي رودخانه اي به همين نام قرار دارد.
مشخصات سازه
پل گاز روبار داراي طول ۵/۴۸ و عرض۵/۴ متر است. مصالح ساخت اين پل تماما از آجر به ابعاد ۵×۱۹×۱۹سانتي متر است. روگذر پل از هر سو داراي شيب ملايمي به سمت مرکز پل است. اين پل داراي يک چشمه ي اصلي در مرکز و چهار چشمه ي فرعي در دو طرف است. پهناي چشمه ي اصلي پل حدود ۹ متر است. چشمه هاي فرعي دو سوي چشمه ي اصلي باريک ولي ارتفاع آن ها زياد است. پهناي اين چشمه ها ۵/۱متر است. در دو سوي اين چشمه هاي فرعي، دو چشمه ي فرعي ديگر قرار دارند که پهناي آن ها بيش از ارتفاعشان است و به ۵/۴ متر مي رسد. ارتفاع نقطه ي مرکزي راس پل از سطح امروزي آب رودخانه حدود ۵/۴متر است. تاق چشمه ها با استفاده از آجر و به شکل جناغي ساخته شده است.مرمت و بازسازي
در سال هاي اخير اين پل مرمت شده است و اکنون در وضعيت حفاظتي خوبي است. به فاصله ۳ متري اين پل، پل جديدي ساخته شده است که محل عبور وسايل نقليه است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

موقعیت

ارسال شده توسط :

تاریخ ایران
تاریخ ایران 2986 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :