بومیسم
جستجو
کوير طبقه خور

توضیحات

کوير طبقه خور  يا نمک سياه در منتهي اليه شمال شرقي استان اصفهان و در شمال استان يزد واقع شده است. کوير طبقه خور داراي نمکهاي انفجاري سياه رنگي است که به صورت جزيره جزيره در بين پلتفرمهاي نمکي سفيد رنگ قرار دارند و به کوير طبقه شهرت دارند.منطقه کویر نمک سیاه واقع در موقعیت جغرافیایی N3343 E5530 تا N3342 E5544 است. نمکهای انفجاری در سرتاسر دریاچه نمک خور و بیابانک تا شمال دشت کویر گسترده شده اند. وجود این اشکال برنده نمک عبور از این عرصه نمکزار را بسیار دشوار کرده است، از این رو از مناطق مرکزی آن اطلاعات چندانی در دست نیست.
این منطقه به کل فاقد پوشش گیاهی است. حتی گیاهان هالوفیت و شورپسند نیز توان رشد در این عرصه نمکی را ندارند. همچنین، به دلیل ضعف پوشش گیاهی، عدم وجود منابع آب شیرین در گستره این نمکزار، منطقه فاقد حیات جانوری است. البته در حاشیه این منطقه ممکن است حیات جانوری مشاهده گردد که بیشتر به صورت گذری است و حیات وحشی ساکن در منطقه وجود ندارد.
این عرصه نمکی از مختصات ذکر شده به طول ۵۰ کیلومتر به سمت شمال و ۱۵۰ کیلومتر به سمت شمال شرقی تا محدوده پارک ملی توران گسترده شده است و بزرگترین عرصه نمکزاری ایران را تشکیل می دهد.
علت ایجاد اشکال تیز و انفجاری نمک سیاه که در گویش بومی به کویر طبقه شهرت دارد به شرح زیر است:اشعه مادون قرمز گرمايی كه ما از خورشيد يا از يك محيط گرم احساس ميكنيم، همان تشعشعات مادون قرمز يا به عبارتی انرژی گرمایی است. نمک سفید موجود در سطح زمین در مناطق کویری اشعه مادون قرمز خورشید را از خود عبور میدهد. بهترین سطح برای جذب این اشعه لجنهای سیاه رنگ لایه های زیرین است. این لجنها در اثر جذب این اشعه گرم شده و منبسط میشوند. این انبساط باعث ایجاد فشار بر لایه های سطحی شده که در نهایت باعث شکسته شدن این لایه ها و خروج لجن سیاه از لایه های زیرین زمین به سطح کویر می شوند. در واقع حالت برندگي و تيزی نمك سياه پس از خشک شدن در سطح کویر بر اثر برخورد قطرات باران همراه با مواد سيلتی باد آورده بوجود مي آيد. با مخلوط شدن مواد سيلتی باد آورده با لجن سياه تا حدی شكل تيره و مات به اين صفحات تيز و برنده ميدهد. احتمالاً نمك سياه قديمی ترين نمك موجود در سطح كوير مرکزی ایران است. ولی سن حقيقی آنها روشن نيست. يك چنين نمكزاری نيز در دره Death Valley در كاليفرنيا وجود دارد كه به ميدان گلف شياطين معروف است و در حدود ۲۰۰۰۰ سال از تشكيل آن ميگذرد.
آدرس : استان اصفهان – کویر نمک سیاه
منبع : بزنیم بیرون

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.