بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای اشكور

توضیحات

اين روستا در مشرق شهربابك با فاصله ده كيلومتري از ان واقع شده و براي واژه آن دو معنا و تعبير ميتوان يافت : يكي اينكه نام « اشكور » ممكن است در اصل « اشك ور » بوده باشد كه اشك در اصطلاح ساساني به نامي از بزرگان ان قوم اطلاق ميشد و واژه « ور» به معناي قلعه بوده است ؛ يعني« دژ اشك»يا « ارشك » يا « اشك دژ » تعبير ديگر آن است كه اشكور يكي از قلاع مشهور اسماعيليه در رود بار الموت كه پس از فتح قلاع اسماعيليه به وسيله هلاكو خان و متواري شدن آنان از ان حدود آنطور كه تاريخ نشان ميدهد بدين مناطق امده و پس از استقرار در اين محل نام قلعه خود را بر آن نهاده اند .
و اما به روايت يكي از ساكنان اين روستا به نام « حبيب اله غلامحسين » اشكور از املاك شخصي يكي از ميرزاهاي قطب آبادي بوده كه شخصي به نام «رضا » از طوائف عرب شيباني ( كه اسماعيلي مذهب ) و براي نزديكي به همكيشان خود بدين منطفه مهاجرت كرده و اين املاك را از انان خريداري مينمايد و چون رضا داراي شش فرزند به نامهاي گنجعلي – مهر علي –فتخعلي – گدا علي- محمد و صفر بوده است : امروزه اكثر خانواده هاي اشكوري از اين پسرانند .
از ميان آنان گويا صفر علي داراي املاك بيشتري بوده وباغ بزرگ و چاه معروفي نيز در استبرق داشته كه نگارنده بقاياي ديوار اين باغ بزرگ را كه به نام « باغ صفر علي » معروف بوده ديده ام .
در مورد عرب بودن رضا بايد گفت امري بعيد است چون در ميان ساكنان اشكور كه از فاميل عطا الهي هستند نشاني از آداب و رسوم يا زبان عربي نيست و غير ممكن است كه انان در اين زمان كوتاه زبان و فرهنگ خود را فراموش كرده باشند ولي مهاجرت انان از فارس كه يكي از مراكز اصلي اسماعيلي نشين بوده بعيد نمي باشد.
در هر حال مردمان اين روستا از طايفه عطا الهي اسماعيليه مي باشند كه از قديم به شغل كشاورزي و دامپروري روزگار ميگذرانده اند و از خصو صيات بارز انان اينكه مردماني زيرك هستند كه تعارفاتشان معروف است .
از بين مردم اين روستا بايد به شرح حال « ولي الله عطاالهي» اشاره كرد وگفت وي با اينكه ازسواد و كتابت بهره نداشت اما داراي درايت خاصي بود كه در كمتر كسي ميتوان اين ويژگي را ديد او سالها درسمت كلانتري اسماعيليه شهربابك و رفع مشكلات آنان فعاليت داشت و منشا خدمات فرهنگي چندي مانند:مدرسه و درمانگاهي در روستاي خود شد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :