بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 548
شهر رودآب

توضیحات

موقعيت و تقسيمات سياسي :
بخش روداب يكي از بخش هاي هفت گانه شهرستان سبزوار كه در جهت جنوب غربي شهرستان و در ۴۵ كيلومتري شهر سبزوار واقع و داراي ۴۹۴۲ كيلومترمربع وسعت و سه دهستان به نامهاي فروغن به مركزيت روداب با ۱۵۵۰ كيلومترمربع وسعت، خواشد به مركزيت بجدن با ۱۲۹۵ كيلومترمربع وسعت و كوهمايي به مركزيت اجنورد با ۲۰۹۶ كيلومترمربع مي باشد .
بخش روداب از شمال با دهستانهاي ريوند ، صدخرو، مزينان از بخش داورزن ، از شمال شرق با دهستان قصبه غربي از بخش مركزي و دهستان بيهق از بخش ششتمد و از شرق با دهستان تكاب و كوه ميش از بخش ششتمد از جنوب با شهرستان بردسكن و سرانجام از غرب با شهرستان شاهرود استان سمنان هم مرز است.
اين بخش در سال ۱۳۶۹ بعنوان بخش مستقل در نقشه جغرافيايي سياسي كشور ظاهر شد و جمعا” داراي يك نقطه شهري بنام شهر روداب ، ۸۰ روستا كه ۶۷ روستا داراي سكنه و ۱۳ روستا خالي از سكنه مي باشد و ۴۲ روستاي آن بالاي ۲۰ خانوار كه شامل شوراي اسلامي و ۴۱ روستا شامل دهياري هستند. (در آمار سال ۸۵ تعداد روستاهای بالای ۲۰خانوار بخش به ۴۷ روستا افزایش یافته است)
– معرفي بخش به لحاظ موقعيت جغرافيايي :
بخش روداب يكي از بخش هاي هفت گانه شهرستان سبزوار در استان خراسان رضوي مي باشد كه در فاصله۴۲كيلومتري جنوب غربي شهرستان قرار گرفته است .
اين بخش در عرض ۳۵ درجه و ۳۷ دقيقه شمالي و طول جغرافيايي ۵۷ درجه و ۱۸ دقيقه شرقي واقع شده است .
بعلت گستردگي خاص بخش روداب سه دهستان فروغن جلگه اي ، خواشد كوهستاني وتپه اي و كوه همايي كويري و نيمه كوهستاني متمايز از يكديگر بوجود آمده اند .
وجه تسمیه روداب:
بر اساس اظهار نظر افراد مطلع و همچنان که از نام بخش پیداست و روداب بر گرفته از نام رودخانه پر آب و بزرگی به نام رودخانه روداب که از کوههای کومیش (اور و کمر قلعه) ۲۵ کیلومتری شهر روداب سرچشمه گرفته و پس از مشروب ساختن مزارع داخل دجله ای می شد که حتی در آن قایقرانی نیز می‌شده است و از علائم آن شط بهرام در نزدیکی کلاته میرعلی را می توان نام برد ه به مرور زمان آب آن کاهش پیدا کرده است و هم اکنون نیز در جریان است.
مراكز مذهبي و امامزاده هاي بخش روداب :
۱- امامزاده پروند ( امامزاده سيد ابراهيم) روستاي پروند۲- شاهزاده ابوالقا سم روستاي گرمك۳- امامزاده بنقن۴- امامزاده درقدم۵- آرمگاه پير بيدك۶- امامزاده كلاته مير علي۷- امامزاده برآباد۸- امامزاده روداب۹- امامزاده كاهان۱۰-مزار شهربانو بیگم (اریان)۱۱-مزار پیربدر استاج۱۲-مزار پنج معصوم بهارستان۱۳-مزار سیدجلال هاشمی درقدم

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.