بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 277
شهر کوار

توضیحات

کوار زمرد فارس به معن سبد بزرگی که در آن میوه بریزند می باشد. کوار در روز گاران قدیم منطقه ای سر سبز و آباد بوده که درختان میوه و گل های مختلف در آن می روییده است،به طوری که باسبد،میوه های آن را به جاهای مختلف می برده اند.به همین دلیل آن را کوار نامیده اند.شهرستان کوار به سرعت در حا توسعه و گسترش است و در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی شیرازقرار گرفته است.این شهرستان از شمال با شهرستان شیراز و از شرق با شهرستان سروستان و از جنوب با شهرستان جهرم و از غرب با فیروزآباد هم مرز می باشد.شهرستان کوار در موقعیت ۱۱ درجه و ۲۹ دقیقه عرض جغرافیایی و ۴۲ درجه و ۵۲ دقیقه طول جغرافیایی شرقی قرار گرفته و دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای است.
شهرستان کوار با مساحتی بیش از ۱۶۵۰ کیلومتر مربع،دارای ۳ دهستان فرمشکان،طسوج و اکبراباد بوده و جمعاً شامل ۴۴ روستا می باشد. جمعیت کل کوار بیش از ۱۰۴۰۰۰ نفر بوه که تعداد ۷۳ هزار نفر در روستاها و ۳۱ هزار نفر در شهر کوار زندگ می کنند.
محصولات کشاورزی این شهرستان عبارتند از: گندم جو ،پیاز،ذرت ،برنج،نخود و عدس و محصولات باغی آن شامل هلو،زردآلو،انگور،سیب،گرو و انجیر می باشد.این شهرستان نقش عمده ای در تولید شیر و فراورده های لبنی و گوشت دارد.به طوری که روزانه حدود ۱۲۰ تن شیر تولید تحویل مراکز جمع آوری شیر شده و از آنجا نیز تحویل کارخانه های شیر و تولید فراورده های لبنی موجود در منطقه که در حال حاضر ۳ کارخانه در این منطقه وجود دارد می شود.فراورده های تولید شده در این منطقه در سرتاسر استان توزیع می شود.
هم اکنون کوار دارای ۳ مرکز آموزش و پرورش عالی شامل دانشگاه آزاد اسلامی،علمی کاربردی و دانشگاه پیام نور می باشد و دانشجویان در رشته های مختلف از نقاط گوناگون استان در این دانشگاه ها مشغول تحصیل می باشند.
کوار با داشتن ۹۶ کوره آجر پزی و تولید ۷۶۸۰ تن آجر در هر روز مقام اول استان را دراختیار دارد.
سد تاريخي بند بهمن در فاصله ۱۰ کيلومتري کوار قرار دارد. اين بند با قدمتي بيش از ۲۰۰۰ سال از آن زمان تا کنون آب مصرفي کشاورزي قسمت عمده‌اي از دشت کوار را تامين کرده است.
اکبرآباد که در ۱۰ کيلومتري کوار بين شيراز و جهرم قرار دارد يکي از بزرگ‌ترين روستاهاي کوار مي‌باشد. روستاي نوروزان يکي از روستاهاي قديمي اين بخش است که آثار و تپه‌ها قديمي فراواني در آن به چشم مي‌خورد. قلعه قديمي اين روستا که هنوز قسمت‌هاي زيادي از برج و باروهاي آن موجود مي‌باشد قلعه بسيار بزرگ و زيبايي بوده است. اين قلعه داراي دو دروازه اصلي و هفت برج و باروي بلند بوده که يک دروازه و قسمت‌هايي از برج و باروي آن باقي است. تا حدود سه دهه پيش اين قلعه بصورت کامل حفظ شده بود.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :