بومیسم
جستجو
تنگ دِرهِه زاهدمحمود

توضیحات

زاهدمحمود، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان لارستان در استان فارس ایران است.این روستادر گذشته یکی از بزرگترین روستاهای منطقه به شمار می رفته اما به گفته اهالی روستا در زمان های پیش توسط گروهی مهاجم مورد حمله قرار گرفته که و ویران شده، آثار قدیمی شامل دیوارها، پل ها و جداول ساروجی در جاهای مختلف روستا به چشم می خورد. در سمت جنوب روستا کوه شب با چشم اندازی بسیار زیبا بر روستا سایه افکنده که از بزرگترین قلل در جنوب کشور به حساب می آید. این روستا در زمان های قبل از انقلاب از توابع بستک هرمزگان بوده است.
آرامگاهی بنام «آرامگاه سلطان نجم الدین زاهد محمود» در آنجا وجود دارد که بر اساس شجره نامه ی موجود نسب وی به امام موسی کاظم (ع) می رسد، از این‌رو این روستا زاهد محمود نامیده شده‌است. نام قدیم این روستا باشتو یا باشدو بوده که به گویش محلی به معنی (بش دو) یعنی محل کشت دیم بوده است.
محصولات کشاورزی روستا گندم، جو، گوجه فرنگی، سیر، پیاز، کلم، خیار، هندوانه و بادمجان می‌باشد که از طریق حفر چاه و نصب موتور پمپ آبیاری می‌شود. جو و خردل به مقدار کم به صورت دیم کشت می‌شود.شغل مردم روستا کشاورزی و دامداری است.محدودهٔ زاهد محمودازشمال ورودخانه شورو کوه شملو، از جنوب کوه شب، از مغرب به هرمود میر خوی، واز سمت مشرق به کم گرمه و آوین سفلی هرمزگان محدود می‌گردد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

موقعیت

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 2469 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :