بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 277
پارسيان (گاوبندي)

توضیحات

پارسيان يا گاوبَندي يکي از شهرستان‌هاي استان هرمزگان واقع در جنوب ايران است.اين شهرستان تا چند سال پيش يکي از بخش‌هاي شهرستان بندر لنگه بوده که بعداً به سطح شهرستان ارتقاء يافته‌است.اطلاعات ارائه‌شده درباره بخش پارسيان (پيش از شهرستان شدن) بدين صورت بوده‌است: پارسيان (گاوبندي)، يکي از بخش‌هاي شهرستان بندر لنگه‌است که در جنوب ايران قرار دارد. فاصله اش تا بندر لنگه ۲۲۰ کيلومتر است. با توجه به اينکه اين ناحيه گرم و مرطوب است، اما آب و هواي پارسيان از ساير نقاط استان معتدلتر است.
محدوده پارسيانمحدوده پارسيان:از سمت شمال به شهرستان لامرد واز سمت جنوب به خليج فارس، واز مغرب به بندر عسلويه، از توابع شهرستان کنگان و از سمت مشرق به بخش شيبکوه از توابع شهرستان بندر لنگه، محدود مي‌شود.
جمعيتجمعيت شهرستان پارسيان طبق سرشماري عمومي نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵، برابر با ۳۸۰۹۶ نفر بوده‌است. عده کمي در کشورهاي حوزه خليج فارس مشغول به کارند. درصد سواد در اين منطقه نسبت به ديگر نقاط استان در سطح بالاتري است.زبان مردم اين منطقه، شاخه‌اي از زبان فارسي است که به صورت گويشهاي مختلف به کار مي‌رود. برخي از روستاها به زبان عربي سخن مي‌گويند. مردم اين منطقه، از نظر کشاورزي بسيار فعال بوده و محصولات خود را به ساير شهرستانها ارسال مي‌کنند و عمده محصولات کشاورزي اين منطقه گوجه فرنگي، بادنجان، سبزيجات و خرما است.
غذاهاي مخصوص گاوبَندياين منطقه داراي غذاهاي بخصوصي است که از ميان آنها مي‌توان نام برد:>رنگينکلگيماتخمفروشگيويدهحليماين منطقه داراي قسمت‌هاي زيادي است که از اين ميان مي‌توان به احشام، دشتي، بستانو، بهده، بوچير، جهواز، شيوو، ستلو، کوشکنار، فومستان، ميلکي، برکه دکا، سروباش، يرد خردو، يردخلف، يُرد قاسمعالي، يُرد کوخردي، کناردان اشاره کرد.
طي سال‌هاي اخير پيشرفت‌هاي قابل توجهي در منطقه بوجود آمده‌است که به‌وسيله نهادهاي دولتي و همچنين نيکوکاران بوده‌است که از مهم‌ترين اقدامات انجام شده مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:احداث بيمارستان خيريه تخصصي رستماني با تجهيزات بالا.آسفالت کشي و بزرگراه سازي به‌وسيله شهرداري.احداث مساجد و مدارس.احداث دانشگاه‌هاي پيام نور و آزاد
کشتزارها ومناطق کشاورزيگاوبندي داراي کشتزارهاي گسترده‌است که عبارت‌انداز: گود قاسمو، چاه دروا، جنگل، خور خنجيها، بند ملا، خالصي، لمري، باغ مقبل، ارض بردول، زمين جوکار پشت کوه، در اين کشتزارها در حدود ۱۰۰۰۰ من جو و گندم و غله کاشته مي‌شود و زراعت ديم است.
نخلستانهاي گاوبَنديدر منطقه گاوبندي نخلستان وسيعي وجود دارد و در زمان پيشين محصولات خرما و غله از اين منطقه به هند ومومباسا برده مي‌شده‌است ومردم منطقه از راه تجارت وسفر به هند و آفريقا امرا معاش مي‌نموده‌اند، نخلستان گاوبندي به شرح زير است:نخل فولاد، نخل جنگل غربي، نخل خلفاني، نخل ملا خنجيها، نخل درواه، نخل خاجه، نخل علي قاسم، نخل ملا اسحاق، نخل باقر حافظي، زريبه مير، زريبه ملا احمد وهزارها باغها ونخلستانهايي که در دوران گذشته در منطقه وجوده داشته‌است که متأسفانه بعلت بي توجهي مردم منطقه وکم بود آب شرين، بيشتر نخلها مرده‌اند و نابود شده‌اند.
دره‌هاي گاوبَنديدر منطقه گاوبندي دره‌هاي متعدي وجود دارد که به صورت مسيل و يا رودخانه فصلي در جريان است، مشهورترين دره‌هاي منطقه عبارت‌اند از: درواه گبري، رودخانه، درواه حلواي، درواه گز آبدين، دوراه چا درواه، درواه تنگ بردول، و درواه آبيار. در گوشه وکنار بعضي از اين درواهها زمينهاي (جوکار) وجود دارد که در بعضي او قات کشاورزان در آن جو و گندم مي‌کارند.
پيشهشغل اهالي صيد، ماهي گيري و کشاورزي است، تجارت و سفر است. وصادرات گاوبَندي در سابق خرما و غله بوده‌است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها