بومیسم
جستجو
سنگ نوشته تخت خاتون

توضیحات

تخت خاتون يا تخت خان منطقه ای خوش آب و هوا در مسير ايلام به مهران و در منطقه ی عمومی صالح آباد است. اين مکان علاوه بر داشتن چشمه ی آب سرد و زلال به علت قرار داشتن در دامنه ی غربی کوه نخجير از نظر دسترسی به شکار انواع حيوانات وحشی و هِيزم درختان بلوط از شرايط و مزيتهای بسيار مطلوبی برای استراحت و تفريحگاه واليان ايلام برخوردار بوده است.
تداوم استقرار خان والی و همراهانش هر سال به مدت طولانی در اين مکان تخت خاتون (که به احتمال زياد به لحاظ تعلق خاطر زياد خان به يکی از همسرانش آنجا را ” تخت خاتون ” ناميد) و بعدها به تخت خان تبديل شد , باعث گرديد که غلامرضاخان والی از فرصت استفاده کرده و دستور به نگارش کتيبه ی بزرگ و به ياد ماندنی خود در اين مکان بنمايد .ارزش واهميت اين سنگ نوشته علاوه برزيبايی خط و متن آن دارای اطلاعات فراوانی است که از گذشته ی والی و کارهای عمرانی وی دست می دهد , چيزی که در ساير کتيبه ها تنها اشاره ای گذرا به آنها شده است .
متن کتيبه بر روی قطعه سنگی بسيار بزرگ , حجيم و مکعبی شکل و بر نمای غربی آن در ارتفاع ۵/۲ متری قرار دارد . نمای عمومی سنگ نوشته يک متوازی الاضلاع در ابعاد ۱۴۵ × ۱۹۰ سانتی متر بوده که ابتدا آن را حدود دو سانتی متر به لحاظ فراهم نمودن يک سطح صاف و يکنواخت تراش داده و آن گاه با تراش دادن مجدد حروف و کلمات را برجسته نموده اند .خط کتيبه از نوع نستعليق و با گرايش به سوی نستعليق شکسته می باشد که از نظر نگارش و حکاکی يکی از زيباترين کتيبه ها در نوع خود به شمار می رود.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

موقعیت

ارسال شده توسط :

تاریخ ایران
تاریخ ایران 2986 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها