بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهر نوک آباد

توضیحات

نوک‌آباد یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان ایران است. این شهر پس از خاش بزرگترین شهر شهرستان خاش می باشد . اکثر ساکنین نوک آباد را قوم هاشم زهی تشکیل میدهند.
بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن (۶۲۳ خانوار) ۲٬۸۲۱ نفر بوده است.شهرستان خاش حدود ۲۳۶۰۰ کیلومتر مربع وسعت داشته و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا بیش از ۱۴۰۰ متر است.
به گزارش ایسنا، این شهرستان دارای سه بخش مرکزی نوک آباد و ایرندگان است.
نوک آباد یکی از بزرگترین بخش های این شهرستان بوده و قسمت غربی کوه تفتان را در بر می گیرد.
تقریبا یک قرن پیش روستای نوک آباد توسط طایفه هاشمزهی بوجود آمد.
اولین تاسیس کننده این روستا شخصی بنام سلطان دادکریم هاشمزهی بود. که قبر وی اکنون در همین روستا که تبدیل به شهر شده است قرار دارد.
شهر نوک آباد در بین جاده خاش زاهدان واقع شده از شمال به زاهدان از جنوب به خاش از شرق به کوه تفتان و طرف مغرب به گوهر شهر مرتبط است.
این شهر در ۱۱۷ کیلومتری زاهدان و ۶۷ کیلومتری خاش قرار دارد. و از جاده اصلی خاش زاهدان و اسکل آباد ۷ کیلومتر فاصله دارد و از لحاظ طبیعی بین دو رودخانه که از شمال و جنوب آن می گذرند محدود می باشد.
آب و هوای این شهر معتدل و بهاری است به گونه ای که در زمستان زیاد سرد نمی شود و در تابستان نیز گرمای آنچنانی ندارد.
در گذشته اوضاع بارندگی منطقه حالتی تعادلی داشت اما اکنون با خشک سالی های اخیر به شدت از سطح آبهای منطقه کاسته شده و مردم کشاورز و دامدار را نگران کرده است.
مردم ساکن در شهر نوک آباد اکثرا از طایفه هاشم زهی هستند و شغل بیشتر آنها کشاورزی و دامداری است.
حدود ۵۰ درصد مردم منطقه در ادارات دولتی مشغول به کارند .
این مردم همه از اهل تسنن و حنفی مذهب می باشند و به امور دینی علاقه فراوانی نشان می دهند. آداب و رسوم عزا و عروسی در این منطقه همانند سایر نقاط بلوچستان و با فرهنگ خاص این مردم انجام می شود.
جا دارد از آقای حاج علم هاشمزهی بعنوان اولین معلم و شادروان حاج مسعود هاشم زهی نماینده فقید خاش که برای پیشرفت علم وفرهنگ مردم نوک آباد تلاش فراوانی کردند تقدیر و تشکر کرد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.