بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
درياچه نمک دامغان

توضیحات

درياچه نمک دامغان، در جنوب شهر دامغان و نزديکي روستاي حسن‌آباد قرار دارد. درياچه نمک حسن آباد که به کوير حاج علي قلي معروف است، يک مکان توريستي و تفريحي بسيار زيبا است که شايد تا کنون چيز زيادي درباره آن نشنيده باشيد.این کویر از جنوب به کوه های دولت دیار , خرس و کوه ترکمن گدر از جنوب غربی به کوه های کوه پنج و کوه سرخ , از غرب به دهستان فرات از شمال به کویر دامغان و از شرق به کوه اهوند محدود می شود . شیب عمومی این کویر به سمت جنوب غربی است و بین ۱۰۵۰ تا ۱۰۹۴ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
اگر چند روز قبل از سفر شما بارندگی در منطقه رخ داده باشد دریاچه با چاله‌ها‌یی مزین شده است که در آن آبی به زلالی اشک چشم وجود دارد. انعکاس نور آفتاب در چاله‌های آب در سطح دریاچه چشم نوازی می‌کند.با کمی ‌احتیاط وارد دریاچه شوید جای هیچ نگرانی وجود ندارد به آسانی گام بردارید و از زیبائیهای خلقت لذت ببرید. اگر در زمانی بعد از بارندگی به دریاچه برسید شش ضلعی‌ها‌ی بسیار زیبایی را می‌بینید که تمام سطح دریاچه را پوشانده‌اند و در عین بی نظمی‌ دارای نظمی ‌خاص مانند جورچین در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.
اگر به این دریاچه زیبا رفتید، منظر‌ه ها‌یی در پیش روی شماست که بیشتر شبیه یک رؤیاست، رؤیایی در یک روز بهاری. تا آنجا که چشم کار می‌کند سپیدی دیده می‌شود، سپیدی به سپیدی برف گویی آنکه در یک روز گرم بهاری یا تابستانی از آسمان آبی برف باریده است.
با توجه به بارش های بهاری و زیبایی بیشتر این دریاچه، بهترین فصل بازدید از اینجا فصل بهار است.
شما می‌توانید با همراه داشتن امکانات اولیه از جمله چادر، شبی را آرام به دور از دردسرهای زندگی شهری، همراه با آرامش و حتی نگرانی از وجود حیوانات وحشی و با اطمینان به آنتن دهی تلفن همراه در کویر جنوب شهرستان دامغان همراه با دیدن ستاره‌ها‌ سپری کنید.در طول مسیر رسیدن به دریاچه، گله ها‌ی چند نفره شتر نظر شما را جلب می‌کند که اگر هوس شتر سواری کردید می‌توانید به سراغ آنها بروید تنها مراقب باشید تا شترهای آرام را برای سوار شدن انتخاب کنید.یکی از برنامه های حائز اهمیت در دریاچه نمک، رویت اعجاز آمیز طلوع خورشید است که برای خیلی از افراد تازگی داشته و از جلوه و اهمیت خاص برخوردار است.
یکی دیگر از زیبائیهای این منطقه امام زاده هفت تنان است که این نام به این علت انتخاب شده است که در زمان منصور دوانیقی که سادات مورد آزار قرار می‌گرفته اند سربازان حکومت به دنبال یکی از سادات به این منطقه می‌رسند و چون کشاورزان محل به شخص تعقیب شونده لباس کشاورزی پوشانده بودند و او شناخته نمی‌شد سربازان هفت تن از کشاورزان را سر می‌برند و این محل به همین علت به این نام شهرت یافته است.در ايام نوروز امسال بيش از هفت هزار نفر از اين جاذبه گردشگري بازديد كرده اند.
مسیر خودروی شخصی دو مسیر برای ورود به کویر وجود دارد :مسیر نخست از طریق جاده شاهرود به طرود و روستای چاه جام و مسیر دوم از طریق خورزان در جاده دامغانبرای دسترسی به مسیر پیمایش از دامغان به سمت جاده اصفهان حرکت کرده و بعد از ۳۰ کیلومتر به دوراهی حسن اباد می رسید .از داخل روستای حسن اباد به سمت روستای خورزان که در فاصله ۶ کیلومتری حسن اباد قرار دارد حرکت کنید تا به مسیح اباد برسید .پس از مسیح اباد نیز مسیر را به سمت جنوب شرق در جاده معروف به معدن نمک و یا کووهای خرس ادامه دهید .اندک اندک جنس و رنگ خاک تغییر کرده و املاح نمکی پدیدار می شود .پس از آن وارد کویر حاج علیقلی می شوید .برای مسیر دوم، ۴۳ کیلومتر از جاده آسفالته دامغان را به سمت اصفهان طی می‌کنید. در طول مسیر با روستاهای زیبایی از جمله ورکیان، کلا، صلح آباد، صید آباد و امام زاده هفتنان و … برخورد خواهید کرد. در کیلومتر ۴۳ جاده در سمت چپ یک بریدگی فرعی و خاکی قرار گرفته است، جاده خاکی که طول آن ۱۷ کیلومتر است را به سمت شرق طی می‌کنید. در کیلومتر ۱۶ جاده به دو قسمت تقسیم می‌شود که شما باید به سمت چپ حرکت کنید که از همین جا دور نمایی از دریاچه نمک قابل رؤیت است. پس از طی کردن یک کیلومتر به ابتدای دریاچه نمک می‌رسید.
آدرس : کیلومتر۴۳ جاده دامغان-اصفهان – مجاور روستای حسن آباد- دریاچه نمک دامغان
منبع :بزنیم بیرون

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها