جستجو
نیر

توضیحات

يكي از شهرستان هاي استان اردبيل است كه در باختر اين استان واقع شده است. صنايع دستی اين شهرستان را فرش بافی، گليم بافی و جاجيم بافی تشكيل مي دهند. تنوع محصولات اين شهرستان سبب تنوع صادرات منطقه شده است. سنگ مرمر، ‌گندم، جو، علوفه، چغندر قند، دام و فرآورده های دامی، مرغ، فرش، گليم و عسل ‌ازمهم ترين صادرات منطقه به شمار مي آيند. در سرشماری سال ۱۳۷۵ جمعيت شهر نيار ۵۰۹۱ نفر بود. مردم اين شهرستان به زبان آذری صحبت می كنند و عموما مسلمان و شيعه مذهب است.
مکان های دیدنی و تاریخی
تپه باستانی بونيوغون يکی از مکان های ديدنی و زيبای شهرستان نير است.
صنايع و معادن
در شهرستان نير هنرهای زيبا و اصيلی از پنجه های هنرمند زنان و دختران منطقه به وجود می آيد که علاوه بر ارزش هنری، از لحاظ اقتصادی نيز دارای اهميت فراوانی است. از ميان اين هنرهای زيبا و اصيل می توان به قالی بافی، گليم بافی، جاجيم بافی، شال بافی و بافتن دوزی اشاره نمود. بافته های داری منطقه بيش تر در کارگاه های خانگی توليد می شوند که نشان دهنده قدمت و اصالت اين هنرها می باشند. ديدن اين کارگاه ها و هنرمندان اين صنايع مطالب گفته شده را تاييد می کند. معادن سنگ از قبيل سنگ مرمر و سنگ های ساختمانی در اين شهرستان وجود دارند.
کشاورزی و دام داری
شهرستان نيار منطقه ای كشاورزی است و انواع محصولات از قبيل گندم، جو، گياهان علوفه ای، چغندر قند و سيب از جمله محصولات اين منطقه است. اين شهرستان به لحاظ كوهستانی بودن و داشتن مراتع خوب دارای اهميت دام داری است.
مشخصات جغرافيايي
اين شهر در ۴۷ درجه و ۵۹ دقيقه طول جغرافيايی و ۳۸ درجه و ۲ دقيقه عرض جغرافيايی در بلندی ۱۶۰۰ متری از سطح دريا واقع است. آب و هوای اين شهرستان نسبتا سرد و خشک و نيمه خشک می باشد. شهرستان نيار از غرب با سراب از شمال شرق با ارديبل و از جنوب با استان آذربايجان شرقی هم جوار است. شهر نيار مركز شهرستان نيار، در ۳۵ كيلومتری جنوب غربی اردبيل و در مسير راه اصلی اردبيل- سراب قرار گرفته است. نيار در مسير راه اصلی اردبيل – سراب واقع شده است و از اين طريق به طول ۳۵ كيلومتر به سوی شمال شرقی تا اردبيل و به طول ۴۵ كيلومتر به سوی جنوب غربی تا سراب فاصله دارد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

4.5

موقعیت

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :