بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای كال

توضیحات

کال روستایی از توابع بخش اشکنان شهرستان لامرد در جنوب استان فارس در جنوب ایران واقع شده*است. روستای کال در ناحیهٔ بیخه فال لارستان واقع شده، و دوران گذشته از توابع بستک هرمزگان بوده*است. روستای کال زادگاه اصلی شاعر سیدمحیا ومرقد سید کامل پیر نیز در این روستا واقع می*باشد. همچنین آرامگاه سید محیا نیز در ضلع جنوبی زیارتگاه سید کامل پیر قرار دارد. که تكامل اجتماعي را روشن مي كند. افكار و انديشه ها را جهت مي دهد و سرانجام از اين رهگذر است كه زمينه ي گسترش حركت فكري فراهم مي گرددبازيافت هويت تاريخي در منطقه جنوب از مسائل مهم و قابل بررسي است كه متأسفانه آنگونه كه بايد و شايد تا كنون كسي بدان نپرداخته است.
وضعیت جغرافیایی دهستان کال
مرکز دهستان کال ، یکی از روستا های بخش اشکنان شهرستان لامرد ، با فاصله ۷۵ کیلومتری در قسمت شرقی شهرستان واقع و ارتفاع آن از سطح دریا ۴۰۰ متر می باشد .
روستای کال به منزله مرز مشترک سه شهرستان لامرد ، لار و بندر لنگه بوده و شهرستان لامرد را به بخش بستک مرتبط می کند . این روستا در میان دو رشته کوه میر عباس و کوه مرتفع گاوبست که ارتفاع آن ۲۱۶۵ می باشد واقع شده است . رشته کوه گاوبست دارای ذخایر فراوان وآب قابل شرب می باشد .آب و هوای کال ، به علت واقع شدن این روستا بین دو رشته کوه یاد شده ونیز وزش باد های گرم و سوزان از سمت جنوب غربی و داشتن زمینهای کویری فراوان ، گرم و سوزان است . بطوریکه در مرداد ماه درجه هوا به حداکثر خود یعنی حدود ۵۰درجه بالای صفر می رسد .میان بارندگی در کال کم و میزان سالیانه آن ۲۲۰میلی متر می باشد . این روستا به علت واقع شدن در کنار کوه گاوبست در عرض بارانهای تابستانی همراه با وزش باد شدید ورعد برق بوده که بعضا این وضیعت جوی تلفاتی را نیز در پی داشته باشد . رود خانه پستول که از شرق به غرب کشیده شده و سرچشمه آن از کوههای میر عباس وکوه گچ می باشد و از وسط روستامی گذرد و به رودخانه شور می یزد .کوه گاوبست :كوه گاوبست در شمال روستاي کال واقع شده است. اين كوه با ارتفاع ۲۱۶۵ متر در واقع يكي از بلندترين كوههاي جنوب ايران محسوب مي شود . اين كوه به صورت رشته كوه نسبتا” طويلي به طول ۱۰۸ كيلومتر از شمال بيرم شروع مي شود و تا شمال بستك ادامه دارد و سرچشمه رودخانه هاي بيرمي و رود شورو رود گتاو را تشكيل مي دهد.روستاهاي ماگدون، كوهيج،قلعه گره،كال،پاقلات، آب كنه و شهر بيرم در دامنه غربي و روستاهاي عمادده و فتويه در دامنه شمالي اين رشته كوه واقعند.هواي ارتفاعات سرد و در تابستان خنك است ، كوه كاملا” مشجر است بنه، بادام كوهي، انجير كوهي، كهكم وآنغوزه(گياهي با مصرف دارويي)و …. از درختان اين ناحيه است.
روستاهای ناحیه بیخهٔ فال لارستان استان استان فارس ایران
اشکنان| اهل| پاقلات| پزوند (پس بند)| پنگرو| تراکمه شمال| چاه نو| رکن آباد| سه تنبک| کال| کلروستاهای ناحیه بیخهٔ بستک استان هرمزگان ایران
بستک/جناح/کوهیچ/فتویه/لاور/گتاو/خلوص/هرنگ/

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها