بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
آبشار دوآب

توضیحات

در فاصله ۵ كيلومتري جنوب شهر كردكوي در داخل كوه و در ميان درختان انبوه و سرسبز و در عمق جنگل به منطقه اي مي رسيم كه به دوآب معروف است. صداي دلنشين و ترنمي از ريزش آرام آب كه از دل كوه و از بلنداي طبيعت فرو مي ريزد آرام بخش روح و روان هر بيننده اي است.
این شهرستان از شمال به شهرستان ترکمن از جنوب به رشته کوههای البرز شرقی و استان سمنان، از شرق به شهرستان گرگان و از غرب به شهرستان بندرگز محدود می‌باشد. جنوب این شهرستان را ارتفاعات البرز شرقی تشکیل می‌دهد، که مهمترین کوههای آن درازنو و زمه کوه، چلستان، جهان نما، پلاش و حداکثر ارتفاع آن از سطح دریا به ۳۵۰۰ متر می‌رسد. بخش شمالی شهرستان از زمینهای جلگه‌ای هموار با شیب ملایم تشکیل و به زمین‌های بندرترکمن، رودخانه قره سو و خلیج گرگان منتهی می‌گردد.
با توجه به ارتفاع زمین متنوع است. کوهپایه ها، زمین‌های زراعتی توام با چمن زارها گسترش دارند. تا ارتفاع ۲۴۰۰ متری را جنگلهای انبوه پوشانده است. در ارتفاعات پایین درختان ممرز، انجیلی، توسکا، آزاد، لرگ و در ارتفاعات متوسط راش، ملچ، نمدار، افرا و در ارتفاعات بالاتر در ختان ارس، بلوط و سرو کوهی می رویند. در جنوب کردکوی جنگل تا خط الراس کوههای درازنو گسترش داشته و یکی از انبوه‌ترین مناطق جنگلهای خزری به شمار می‌رود.این آبشار در داخل كوه و در ميان درختان انبوه و سرسبز و در عمق جنگل در منطقه اي به نام دوآب قرار گرفته است. راین منطقه ۲ رودخانه جریان دارد که از ارتفاع البزر سرچشمه گرفته و پس از طی مسافتی در دل جنگل در منطقه دو آب به یکدیگر می پیوندن و آبشار دو آب را بوجود می آورند. ارتفاع آبشار حدود ۱۴ متراست.
در ارتفاعات پايين درختان ممرز، انجيري، توسکا، لرگ، در ارتفاعات متوسط درختان راش، ملچ، نمدار، افرا، و در ارتفاعات بالاتر درختان ارس، بلوط و سرو کوهي مي رويند. در جنوب شهرستان کردکوي جنگل تا خط الراس کوه هاي دراز نو گسترش داشته و يکي از انبوه ترين جنگل هاي خزري را تشکيل مي دهد. شيب تند زمين در اين منطقه، موجب پيدايش رودهاي پرآبي شده است مانند رودخانه هاي زواردشت، غارمحله و ميان دره که خبه رودخانه قرسو وارد مي گردند و رودخانه معرف نکا نيز که در منطقه بنام رودخانه رادکام معروف است، از طريق هزارجريب و نکا به درياي خزر مي ريزد. از ويژگي هاي مهم و پرجاذبه منطقه کردکوي، وجود دو دهکده ييلاقي بنامهاي درازنو و جهان نما است که در فصول بهار و تابستان، بسياري از گردشگران بومي و غيربومي را به سوي خود جذب مي کنند. اين دو مجموعه که يکي در مجاورت و ديگري در درون منطقه حفاظت شده جهان نما قرار دارند، محلي مناسب جهت تفرج، تسکين روان، و فعاليت هاي تحقيقاتي است. آبشار زيبا دوآب تنها بخشي از هزاران جاذبه طبيعي و زيباي اين بهشت گمشده است. از ديگر آبشارهاي گزارش شده از اين منطقه مي توان به آبشار هفت طبقه و آبشار جم اشاره کرد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :