بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

استان اردبیل

شهرها
  • بازدید - 1547
استان اردبیل

توضیحات

#استان_اردبیل در حدود ۱۷۸۴۴ کیلومترمربع وسعت دارد که ۹/ه درصد از مساحت ایران را دربرگرفته است، این استان در شمال غربی ایران قرار گرفته است.
از شمال و شمال شرقی با کشور جمهوری آدربایجان، از جنوب با استان زنجان، از غرب با استان آدربایجان شرقی و از شرقی با استان گیلان همجوار میباشد.
تقسیمات کشوری استان اردبیل
استان اردبیل از ۱۰ شهرستان ، ۲۷ بخش ، ۲۳ شهر و ۶۹ دهستان تشکیل شده است .
#اردبیل، #نمین، #گرمی، #خلخال، #مشکین_شهر، #پارس_آباد، #نیر، #بیله_سوار، #گیوی، #سرعین
این خطه از سرزمینمان ایران پر از شگفتی و جاذبه های خاص است به گونه ای که اردبیل به عنوان یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری داخلی محسوب می شود.
جمعیت استان اردبیل
طبق آخرین سرشماری عمومی در سال ۱۳۸۵ استان اردبیل ۱/۲۲۸/۱۵۵ نفر جمعیت داشته و بر اساس برآورد انجام شده این استان تا سال ۳۹۲ ادارای ۲۵۰/۰۰۰/ ا نفر جمعیت میباشد.
( ۵۶ درصد جمعیت شهری و ۴۴ درصد روستایی ) که حدود ۳۶ درصد در بخشر کشاورزی ۳۶درصد در بخشری خدمات و ۲۷ درصد در بخشری صنعت فعال میباشند .
راه های ارتباطی استان اردبیل
طول راه های زمینی اصلی استان اردبیل ۱۳۳۹ کیلومتر می باشد. بیش از ۹۰ درصد از مسیر تهران، اردبیل بزرگراهیست و فاصله زمینی شهر اردبیل تا تهران ۵۲۰ کیلومتر است.
خط آهن استان در دست ساخت است و در آیندهای نزدیک به بهره برداری خواهد رسید. اتصال استان اردبیل به راه آهن سراسری میتواند نقش تعیین کننده ای در رونق این استادن داشته باشد.
فرودگاه بین المللی اردبیل با مقاصد پروازی تهران، مشهد، نجف و جده را اندازی شده و امکان بهره گیری از خطوط هوایی را برای مسافران این منطقه فراهم کرده است.
آب وهوا وطبيعت استان اردبیل
بیش از ۵۰ درصد از این استان کوهستانی ست، نزدیک به ۵۰ درصد دیگر آن را هم دشتهای وسیع و حاصلخیز و مراتع پوشانده است به همین دلیل ارتفاع آن از ۴۰ تا ۱۱۴۸ متر متغییر است.
نزولات آسمانی در این استان تا ۶۰۰ میلیمتر در سال میرسد که بیشتر این نزولات در بهار و زمستان است .
رودخانه های مهم استان اردبیل
#ارسر، #قزل_اوزن، #دره_رود، #یالها رود
کوههای مهم استان اردبیل
#سبلان، #طالش، #قره_داغ
جغرافیای تاریخی و طبیعی استان اردبیل
استان اردبیل ۱۷۸۴۴ کیلومتر مربع وسعت دارد که ۹ / ۰ درصد از مساحت ایران را دربرگرفته است.
استان اردبیل بین ۳۷ درجه و ۰۶ دقیقه تا ۳۹ درجه و ۴۲ دقیقه عرض شمالی و بین ۴۷ درجه و ۱۷ دقیقه تا ۴۸ درجه و ۵۵ دقیقه طول شرقی از نصف النهار واقع شده، این استان در شمال غرب ایران قرار گرفته است.
از شمال و شمال شرق با جمهوری آذربایجان ، از شرق با استان گیلان ، از جنوب با استان زنجان و از غرب با استان آذربایجان هم مرز می باشد.
رودهای پر آب ارس در شمال ، قزل اوزن در جنوب، دره رود و بالها رود از رودخانه های مهم استان هستند، وجود کوه سبلان موجب جاری شدن چشمه سارهای فراوانی همراه با چشمه های آبگرم و معدنی زیادی در نقاط پراکنده استان شده، که از مشهورترین نقاط آن سرعین است که با دهها #چشمه_آبگرم از شهرت جهانی برخوردار است و همه ساله عدهٔ کثیری از دور و نزدیک برای استفاده از چشمه های آب معدنی به این منطقه سفر می کنند.
از مهمترین #دریاچه های استان هم #دریاچه_نئور است که در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر اردبیل به طرف خلخال در ناحیه کوهستانی باغرو در ارتفاع ۲۶۰۰ متری قرار دارد، این دریاچه از طرف سازمان محیط زیست تحت پوشش قرار گرفته و یکی از مهمترین گردشگاههای استان اردبیل به شمار میرود.
چشم انداز راههای زمینی ، هوایی و خط آهن تا سال ۱۴۰۰ خورشیدی برای این استان چشم انداز زیبایی است ، ایجاد راههای ارتباطی با دورترین نقاط استان ، ایجاد آزادراها و بزرگراههای مناسب حد فاصل اردبیل به گیلان، تبریز و تهران و اتصال به شبکه راه آهن سراسری کشور و توسعه فرودگاه های داخلی برای تسریع جابجایی مسافر و کالا از کارهای انجام شده و در حال انجام است .
این استان از سابقه تاریخی طولانی برخوردار است و چنانکه در کتب تاریخی آمده بنای آنرا به پادشاهان پیشدادی و کیانی نسبت می دهند، نام اردبیل دهها بار در شاهنامه فردوسی آمده است که این خود حکایت از پیشینهٔ عمیقی تاریخی آن می کند.
ولی آنچه مسلم است سابقه این شهر به روزگار اشکانی میرسد.
این شهر در سالهای ۲۲ هجری به دست مسلمین فتح شد و در روزگار بنی امیه مرکز ایالت آذربایجان گردید، اردبیل در قرون اول تا نهم هجری حوادث فراوانی را به خود دیده است.
ورود مسلمین ، جور و ستم بنی امیه و عباسیون و شورشها و قیامهای محلی بر علیه حکومت بنی عباس ، ورود و تهاجم اقوام آسیای مرکزی و در قرن نهم قیام شاه اسماعیل صفوی و تجاوزات پی در پی عثمانیها و در نهایت دست اندازی روسها در قرن نوزدهم به این مناطقی و تجزیه مناطقی از شمال آذربایجان هر کدام تاریخ مفصلی را بر این منطقه رقم زده است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :