بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 1008
نوش آباد

توضیحات

بافت تاریخی نوش آباد که عناصر ارزشمندی از معماری دوران اولیه اسلامی تا پهلوی را در بر دارد به عنوان یکی از بافتهای فرهنگی ـ تاریخی کشور انتخاب شده است. نوش آباد دارای ۵ محله با نامهای درب ریگ ، توی ده ، بالاده ، شیخ آباد ، جویباره و دو زیر محله به نامهای ورقاده و ولی دایه در مجموع دارای ۷ محله است که هر یک دارای ویژگی های اجتماعی مستقل و در عین حال وابسته به یکدیگر است.
بر اساس مطالعات صورت گرفته نوش آباد به دلیل ویژگیهای ممتاز از جمله جاذبه های تاریخی داخل بافت به ویژه شهر زیر زمینی و آثار فاخر دوران سلجوقی، صفوی و قاجاری در کنار ویژگیهای فرهنگی و آئینی به ویژه آئین های محرم که هر ساله با شکوه تمام در این شهر اجرا می شود و همچنین جاذبه های تاریخی و طبیعی خارج بافت واقع در کویر که در بر دارنده ده ها اثر باستانی، تاریخی و طبیعی است، دارای ظرفیت های گردشگری فراوان است و می تواند در آینده به یکی از شهرهای گردشگری کشور تبدیل شود.
نوش آباد بافتی منسجم، فعال و پویا است. هر چند که بخش مهمی از عناصر آن در چند دهه اخیر تخریب شده است اما هنوز انسجام خود را به عنوان بخش اصلی و مهم شهر حفظ کرده است. پنج مرکز محله نوش آباد که معمولاً از عناصری مانند میدان، حسینیه، مسجد و بازارچه تشکیل شده اند مبتنی بر ساختارهای دوران صفوی و قاجاری است. گرچه برخی از این ساختارها تا دوره سلجوقی نیز استمرار می یابد. در محدوده شهر نوش آباد بیش از ۱۰۰ اثر با ارزش تاریخی وجود دارد که تا کنون بیش از ۲۰ اثر در فهرست آثار ملی ثبت گردیده و به همین تعداد در حال طی مراحل برای ثبت است.
فرهنگ و آئین هاهمسان با سابقه کهن تاریخی نوش آباد، آئینها و سنتهای دینی و فرهنگی این شهر نیز از دیرینگی و غنای فرهنگی آن خبر می دهد. در واقع میراث معنوی که در بر دارنده باورها و عقاید، داستان ها و اشعار عامیانه، ضرب المثلها و کنایات غنی است که شیرینی خاصی به لهجه نوش آبادی می دهد.آداب و سنن مربوط به تولد، عروسی و مرگ، در کنار آئینهای چون هوربابایی که در نیمه ماه رمضان انجام شده و حال و هوای خاصی به شهر می بخشد، رسم چشم چینی که شبیه به مراسم قاشق زنی است که در شهر های دیگر نیز سابقه دارد، آئینها و مراسم مربوط به نذورات که به طور عمده شامل آش ها و سفره های نذری است که در آن انواع غذاهای محلی به چشم می خورد.
مشاهیر و علمای نوش آباد۰ علامه محمد بن محمد زمان نوش آبادی
۰ شهید شمس آبادی فریاد کویر
۰ محمدی شاعر
۰ عالم فاضل سید علی اکبر نوش آبادی و شهادت او در هجوم افغانها
صنعتمجموعه صنعتی نوش آباد به واسطه فاصله ۶٫۵ کیلومتری به جاده ترانزیت شمال-جنوب ایران و ۱۵ کیلومتری به اتوبان قم–کاشان-اصفهان و نزدیکی به کمربندی آران و بیدگل ( در حال احداث)و کنار گذر کاشان ( مسیر موازی ریل راه آهن ) و ۱۰ کیلومتری تا ایستگاه راه آهن شمال-جنوب ایران و همچنین فاصله کوتاه تا شهر آران و بیدگل و کاشان و همچنین قرار گرفتن در کنار شهرکهای صنعتی آران و بیدکل و شهرکهای صنعتی کاشان موقعیت مناسبی برای سرمایه گذاری است.منطقه صنعتی انصار با ۲۰۰ هکتار مساحت، منطقه ای مستعد برای پرورش و توسعه صنعت در این شهر است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها