بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای رمین

توضیحات

رمین یكی از روستاهای بزرگ چابهار واقع در دهستان “كمبل سلیمان” بخش مركزی این شهرستان جنوبی استان سیستان و بلوچستان است. این روستا در هفت كیلومتری بندر چابهار از نزدیكترین روستاهای صیادی به این شهر است و از سمت شرق از طریق جاده ساحلی بنادر صیادی بریس، پسابندر و خلیج گواتر را به شهر منتهی می‌سازد.
روستای رمین از شمال به كوههای روستای تیس كوپال، از غرب به چابهار و از جنوب به دریای عمان محدود می‌شود. روستای رمین در كنار دریای نیلگون عمان دارای محله‌های عثمان‌آباد، گلبهار، رمین مركزی، داردپ و گلشن‌آباد است. خور قدیم، نوار ساحلی “كلات رود” كه از یك طرف به دریا و از طرف دیگر با صخره‌های بسیار و ماسه‌های طلایی به تالاب لیپار منتهی می‌شود، از جاذبه‌های طبیعی این روستا به شمار می‌آیند.
كوههای مینیاتوری یا “مریخی” اطراف روستا با مناظر بسیار زیبا در یك طرف جاده و طرف دیگر آن دریا و تراشها و برشهای ناشی از فرسایش و واریزه‌های آن و رنگ سفید این كوهها چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌كند. تماشای مناظر كوههای بزرگ و كوچك بسیار با شكل خارق‌العاده و حرارت هوا و غبار شرجی حاصل از آن، انسان را به یاد مناظر خیالی و رویایی از كرات آسمانی می‌اندازد و برای لحظاتی احساس می‌كند در مریخ به سر می‌برد.
درخت كهنسال “مكر زنان ” كه محلیها آن را با نام “كرگ” می‌خوانند با قدمت بیش از ‪ ۵۰۰سال در مركز روستا و در ضلع جنوبی آن در مجاورت گورستان، یكی دیگر از جاذبه‌های گردشگری این روستا محسوب می‌شود. نوار ساحلی كلات رود یكی از نقاط دیدنی در شهرستان چابهار است كه با وسعت ‪ ۱۰هكتار در نوار ساحلی دریای عمان در دامنه تپه‌های ماسه‌ای با چشم اندازهای زیبا پذیرای مسافران و گردشگران این منطقه است.
تالاب لیپار یكی از بزرگترین تالابها در سطح استان سیستان و بلوچستان در چهار كیلومتری روستای رمین قرار دارد و به شكل یك سد طبیعی آبهای سرگردان اطراف را در خود جمع كرده است. این تالاب محل رویش انواع درختچه‌های حرا، گز و چش است كه مناظر بسیار چشم‌نوازی را خلق كرده‌اند. در این تالاب انواع پرنده‌گان نظیر چنگر، فلامینگو، كشیم، حواصیل سفید و خاكستری، طاووسكن، باقرقره، تیهو و خوتكا زندگی می‌كنند كه اكوتوریسم خاصی را برای منطقه بوجود آورده لذا بسیاری از علاقه‌مندان به طبیعت در فصل مهاجرت پرندگان از این تالاب بازدید می‌كنند.
با توجه به منظره‌های بسیار زیبای تالاب و قرار داشتن در كنار جاده ساحلی چابهار به خلیج گواتر این منطقه شاهد حضور گردشگران در این مكان است. اسكله صیادی این روستا و منظره حركت و پهلوگیری انواع لنجهای صیادی و تخلیه تن ماهیان صید شده نیز از جاذبه‌های تماشایی این روستا است كه گردشگران ترجیح می‌دهند این مناظر را از نزدیك ببینند. این روستا در كنار اسكله رمین با اختصاص مقام نخست تا سوم صید تن ماهیان به عنوان یكی از پایگاههای اصلی صید تن ماهی در سطح شهرستان چابهار مطرح است.
بیشتر روستاییان در این روستا صیاد هستند لذا دریا در اشتغال و توسعه این منطقه نقش به سزایی دارد. در كنار این روستا چندین كارخانه كنسرو ماهی و عمل‌آوری فرآورده‌های آبزیان فعال است و محصولات تولیدی آنها به دلیل فاصله كم بین صید ماهی و كارخانه از كفیت بسیار بالایی برخوردار است. زنان در این روستای ساحلی به هنرهای صنایع دستی نظیرسوزن دوزی، مكرمه بافی، گل‌سازی و توربافی كه از اهمیت ویژه‌ای در اقتصاد خانواده برخوردار است مشغولند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :