بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای آزادبر

توضیحات

روستای آزادبر در ۷۰ کيلومتري کرج واقع گرديده است. اين روستا که از جاده چالوس مي توان به آن دسترسي داشت، مکاني است زمستان هاي بسيار سخت و تابستاني بسيار دل انگيز. بنابر ايندر فصل مناسب سال مي توانيد يک روز دلچسب را در منطقه آزادبر سپري کنيد.ورودی شهر گچسر (جاده چالوس کیلومتر ۶۵) سمت چپ جاده پلی روی رودخانه کرج وجود دارد که شما را به جاده آزادبر هدایت می کند. این جاده پس از طی ۲-۳ کیلومتر خاکی می شود و اگر این جاده را ۱۰ کیلومتر ادامه دهید به یک آبشار بزرگ می رسید. پشت این آبشار بزرگ دریاچه کوچکی است که در فصل گرما برای شناکردن ایده آل است. بعد از این آبشار منطقه آزادبر شروع می شود.
تاریخ روستایی نظیر آزادبر جایی به ثبت نرسیده است و تنها منبع برای اخذ مطالب تاریخی ، منابع محلی هستند بنابر این تمامی نوشته های این ستون بر گرفته از گفته های بزرگان و ریش سفبدان روستا است. در گذشته بسیار دور بیشتر مردم، عشایر و کوچ نشین بودند و اکثرا در حال مهاجرت کردن بودند و منطقه آزادبر به لحاظ موقعیت جغرافیایی متصل کننده بیشتر روستاهای اطراف به کرج بود و حتی کسانی که از مناطق شمالی کشور قصد عزیمت به کرج را داشتند از آزاد بر عبور می کردند. همین امر موجب شده بود منطقه آزادبر به علت داشتن موقعیت جغرافیایی مناسب و امن ، با توجه به شرایط جوی حاکم در کشور و آب و هوای خوب میزبان چندین پارچه آبادی باشد. البته بیشتر در فصلهای بهار و تابستان که روستا را زیبایی های طبیعت غیر قابل توصیف میکرد در منطقه حضور داشتند و پاییز و زمستان بعلت بارش برفهای سنگین و صعب العبور بودن مناطق کوهستانی به مناطق گرمسیر کوچ می کردند. کم کم با پیشرفت زمان و رشد جمعیت و شیوع بیماریهای واگیر دار قطعا زندگی در چنین منطقه ای مشکلات خاص خودش را داشت و منطقه به مرور زمان خالی از سکنه شد و فقط مردم روستای آزادبر ماندگار شدند و بصورت چهار فصل در روستا به زندگی پرداختند شغل اصلی مردم روستا دامداری و کشاورزی بود .در نزدیکی این منطقه آبشار و غار بسیار دیدنی یخ مراد قرار دارند.
این منطقه شامل رودخانه ای پرآب با چندین آبشار زیبا و پر از گیاهان و گلهای متنوع است که شما را محو خود خواهد کرد؛ یک روز کامل در این منطقه سرسبز در کنار رودخانه و کباب و …. روزی به یاد ماندنی را برای شما به وجود خواهد اورد.
روستای آزادبر شامل طوایف مختلفی بود که طبق شنیده ها خانواده “بابا” از اولین خانواده هایی بودند که به آزادبر عزیمت کردند و خانواده هایی چون تاج الدینی ، بابایی ، غفاری ، جباری و .. نیز از مکانهای مختلف به آزادبر مهاجرت کردند تا روستای آزادبر رونق گرفت و با وجود وصلت های فامیلی زندگی در روستا ادامه پیدا کرد.
آدرس : جاده چالوس، ورودی شهر گچسر، روستای آزادبر
 
منبع:bezanimbiroon.ir

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :