بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
قلعه سیبه

توضیحات

دژ تاریخی سیبه در بخش کوخرد بستک هرمزگان در جنوب ایران است . قلعه سیبه دژی تاریخی است واقع در دهستان کوخرد در بخش کوخرد شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
مقر حاکم قلمرو سیبه
قلعه سیبه مقر حاکم قلمرو سیبه در زمان زرتشتیان ( گورها ) بوده که بر این منطقه حاکم بودند و بنا به گفته ریش ‌سفیدان و بزرگسالان محل ، نام قدیم منطقه سیبه بوده‌ است وحاکمان این محل مناطق بسیاری زیر نظر داشته اند . وهمانطور که از گفتار کهنسالان روایت است قلعه سیبه مقر حاکم سیبه بوده ، قلعه سیبه ، قلعه‌ای بسیار بزرگ بوده و دور تا دور قلعه حصار بند بوده و بواسطه یک خندق بسیار بزرگ از دژ و ساکنین قلعه حفاظت می‌شده ، این خندق از ورود افراد بیگانه به درون دژ جلوگیری می‌ کرده و هر کس که می ‌خواسته وارد قلعه شود می ‌بایست از روی پلی که رو بروی دروازه اصلی قلعه و روی خندق ایجاد شده بود عبور کند که به ‌وسیله نگهبانان کنترل می ‌شد که پس از بررسی و بازجویی اجازه ورود به داخل قلعه می ‌دادند
جایگاه دژ
اما جایگاه قلعه از طرف جنوب چاه عالی و حمام سیبه رو به‌ طرف قبله بوده وضلع برج شرقی قلعه در جایی که حالا درواه شمو جاری است قرار داشته در بغل حمام سیبه ، بازمانده‌ های دژ هنوز در غرب و جنوب چاه عالی بجا مانده ‌است و آثارش به چشم می‌ خورد ، همچنین بقایای حمام سیبه وزیر زمین ها و برج بارو اطراف آن که هنوز به شکل واضح دیده می ‌شود ، معبد سیبه از طرف مشرق قلعه قرار داشته ‌است ، از طرف جنوب معبد یک درخت تنومندی بوده بنام گز سیبه ، همچنین دو قلعه دیگر نیز وجود داشته ، یکی در کوه شمال به نام قلعه توصیله و دیگر در جنوب قلعه سیبه بنام قلعه آماج . عموماً بطور کلی قلعه سیبه در مسافت ۱۰۰۰ متری مغرب دهستان فعلی کوخرد واقع است و در بخش کوخرد قرار دارد .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.