بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 254
شهر ششتمد

توضیحات

شهرستان شِشْتَمَد شهری است در استان خراسان رضوی در شرق ایران. این شهر در جنوب شهرستان سبزوار قرار دارد.
جمعیت این شهردر سال ۱۳۸۵، برابر با ۳۲۵۳ نفر بوده است و در سال ۹۰ به بیش از ۴۰۰۰ نفر رسید. این شهر در سفر سوم دکتر احمدی نژاد به خراسان رضوی به شهرستان ارتقاء یافت و در آخرین روزهای کاری دولت دهم مصوبه ابلاغ این شهرستان به عنوان پنجمین شهرستان سبزوار بزرگ به تصویب هیئت دولت رسید از اماکن دیدنی این شهر می توان به رودخانه ییلاقی ششتمد اشاره داشت و پارک مهرگان یکی از مرتفع ترین پارک های استان در شرق این شهر است.از اماکن تاریخی این شهر کهن می توان به مخفیگاه سلجوقیان ،کلاته اشتر،انبار آب سلجوقیان یا حوض مرغ و همچنین با استناد به تاریخ بیهق از ابوالحسن بیهقی محل وضوی حضرت جوادالائمه در سفر به مشهد اشاره کرد. ابوالحسن علی بن زید بیهقی در ششتمدبه دنیا آمده و اکنون نیز آرامگاه ایشان در ششتمد مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفته است. ششتمد در تاریخ : کتاب بزرگ سفرنامه خراسان و کرمان در باره بزرگانی که در ششتمد می زیسته اند اینگونه نوشته : المجتهد الربانی و الاعلم الصمدانى الاحق الاصدق و الاعدل الاليق سلالۀ دودمان علوى خلاصۀ افکار نبوى المنقه فى الباطن و الظاهر مجتهد الزمان جناب مستطاب حاجى ميرزا محمد باقر ملقب بشريعتمدار سلمه اللّه. وى از اهالى سبزوار و لكن در صفات حميده مشار اليه در روزگار است. حسب نبوى و نسب علوى دارند. در سبزوار خداوند عشيره و اقوام و مالك ثروت و احشام هستند.
سائق قومند و رئيس يوم. سلسلۀ نسب شريفشان از اينقرار است كه آخر الامر بواسطه محمد بن حنفيه بامير المؤمنين على ابن ابيطالب سلام اللّه عليه منتهى ميشود.
اين بزرگوار حاجى سيد محمد باقر ابن مرحوم حاجى آقا محمد على كوهمشى حكمى از بلوكات سبزوار ابن مرحوم آقا حسين كه شرايع بخط او با بعضى تحقيقات ديده شده و در سبزوار در خانواده ايشان است اين مير سيد ولى كه اهل علم و كشف و كرامات و زهد بوده و قبر او در قريۀ «ششتمد» از دهات سبزوار است ابن مير عبد الغفور كه قبر او در قريۀ ششتمد از قراء سبزوار است و او پسر سيد بزرگوارى است كه او هم از سبزوار بقريۀ ششتمد رفته بجهت رسيدگى باملاك خود آنجا ساكن شده است ….

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :