بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای شولم

توضیحات

منطقه جنگلی وگردشگری شولم رودبار در۱۵ کیلومتری جنوب غرب شهرستان فومن قرار دارد. شولم رودبار بخشی از روستای بزرگتری بنام روستای شولم میباشد. این روستا مابین دو منطقه توریستی و گردشگری ماسوله درغرب که ازطریق جاده حسین کوه و قلعه رودخان درشرق که ازطریق جاده مودگان راه دارد واقع شده است. شولم رودبار از نظر توپوگرافی درچهارجهت با کوههای بلند محصوراست که از این لحاظ کم نظیر و جالب توجه است. این منطقه بسیار خوش آب وهواست و از لحاظ گردشگری و هواخوری درمنطقه بی نظیرو برای ویلا سازی و تفرجگاهی بسیارمناسب است. در قدیم این منطقه بطور کامل جنگل و خیلی بن بست بود و بعدها در زمان حکومت رضاخان و در دوران جنگ میرزا کوچک خان بعلت حمله قزاقها و انگلیسها به پائین دست ماسوله که پایگاه و پناهگاه نیروهای نهضت جنگل بود تعدادی از خانه های مردم به آتش کشیده شد و ناامنی شدیدی برای ساکنین و خانواده های آنان ایجاد شد و بدین جهت شخصی بنام لطفعلی خان به منطقه شولم رودبار مهاجرت و آنجا سکونت نمود. از طرفی آثار سکونت بشر در زمانهای قدیم که دامدار و کوچ نشین بودند وجود دارد و ازاین منطقه به عنوان قشلاق استفاده میکردند آثار چشمه آب گرم که زیرزمینی از بالای کوه به پائین منتقل شده هنوز وجود دارد. ییلاقات آنها مناطقی بنام خاوه ، پونس ، گردسایه ، دیزآب و گردآب بود.
در زمان قبل ازانقلاب تا ابتدای روستای شولم جاده سازی شد اما توسط شخصی بنام دکترعلیاقا که بزرگ شده همانجاست به کمک مردم تا انتهای آن یعنی شولم رودبار جاده سازی و بعداز انقلاب آسفالت شد هرچند این جاده پیچ و خم زیادی دارد تا آخرمسیربرسید دچار سرگیجه خواهید شد. لذا همانگونه که گفتیم این منطقه از چهارسمت با کوههای پوشیده ازجنگل محصور و درانتها بن بست است که بلندترین آنها بنام کوه برزه ، گاکوه و بنگه نام دارد.
گویش مردم به زبان تالشی است. خانه ها را به سبک قدیمی با چوب و گل و خشت ساخته اند که دو طبقه است و مردم درطبقه دوم زندگی می کنند، اکثر خانه ها در دامنه کوهها ساخته شده اند زمانهای گذشته در خانه هایی کوچکی بنام کومه زندگی می کردند. یک رودخانه کم آب بنام گازی روبار از وسط آن جریان دارد.شغل مردم باغداری چای و کرم ابریشم ، شالیکاری، دامداری است . میوه های محلی شامل خوج یا گلابی محلی، ازگیل، آلوچه ترش ، گوجه سبز، تمشک و توت و انبه و… است. برای رفتن به منطقه فوق از مسیر فومن به جاده ماسوله رفته و سپس در سه راه زندان سمت چپ وارد جاده شولم خواهیدشد و کمی بالاتر پادگان حسین کوه را دورزده و تا انتها مسیر طی را میکنید و شولم رودبار را خواهید دید.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :