بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 362
شهر لطیفی

توضیحات

لطیفی شهری از توابع بخش مرکزی شهرستان لارستان در جنوب استان فارس در ایران، و در چند کیلومتری شمال شرقی شهر لار واقع شده‌است.
ساکنان این شهر از دو قسمت شیعه و سنی تشکیل می‌شوند، از منظر دیگر شهروندان لطیفی را می‌توان به دو گروه با اصلیت «چرخوی» و «لطیف بو» تقسیم کرد.
شیعیان لطیفی نیز خود به سه قسمت تقسیم می‌شوند. گروهی که از ابتدا در لطیفی سکونت داشته‌اند. دو گروه دیگر جهرمی‌ها و ترک‌ها هستند که در زمان سیاست یکجانشینی رضا خان همانند آنچه در شهر لار اتفاق افتاد در لطیفی سکونت گزیده‌اند. تعدادی از شهروندان لطیفی در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس سکونت دارند.
وجه تسمیه چرخاب
احتمالاً از پیرمردها و پیرزنها لطیفی یا روستاهای اطراف اصطلاح<چرخوی>یا <چرخ آب>را شنیده باشید، <چرخاو> همان <چرخاب> فارسی است و <چرخاب> مخفف <چرخ آب> یعنی همان وسیله‌ای است که در قدیم با آن آب را از چاه بیرون می‌کشیده اندو دلیل این نام گذاری نیز این بوده‌است که مردم این روستا از این وسیله استفاده می‌کردند. این موضوع در سفرنامه <ژان پاتیست تارونیه> سیاح و مؤلف فرانسوی که در زمان صفویه به لار مسافرت کرده‌است چنین نقل شده‌است:اول ماه آوریل ۵ ساعت بعد از نیمه شب به لار حرکت کردیم تا ۳ ساعت بعد از ظهر رفتیم و تمام در سنگلاخ ره سپردیم بیایان خشک و بی آب و علفی بود فقط یک قریه در این راه دیده شد، موسوم به <چرخاب> که درخت خرمای زیاد و قدری هم زراعت گندم داشت.
در سیصد سال پیش خالی از سکنه بود و تعدادی از اجداد و ساکنان فعلی لطیفی در سیصد سال پیش در فاصله ده کیلومتری خاوری لار در زیارتگاهی بنام <درویش عالی> زندگی می‌کردند، و ساکنان و ساکنان این منطقه از دو قوم <حسن چرخابی>و <باقر چرخابی> بودند و به آنان<چرخاب>می‌گفتند و از طریق کشاورزی و باغداری و به وسیله چاههای و چرخهای آبکش امرار معاش می‌نمودند و چرخاب به علت تخریب حوادث طبیعی و یا شاید از زمان حمله افغان‌ها و یا هنگام تسلط محمد خان بلوچ و یا بالاخره در زمان نادر شاه افشار و لشکر کشی وی این قریه خراب، و مردم آن را کوچانده باشند.
لازم به توضیح است: که علت انتخاب نام لطیفی به عنوان محل سکونت به خاطر وجود آبی بوده که از قنوات<نیمه سال> لار به طرف لطیفی سرازیر شده بود.قبایل لطیفی
در این شهر چند قوم وجود دارد از جمله مردم بومی لطیفی ترک‌ها و جهرمی‌ها. اکثریت جمعیت لطیفی را مردم بومی تشکیل داده‌اند در رده دوم جهرمی‌ها و در رده سوم ترک‌ها.جمعیت
جمعتیش در حدود ۱۰۰۰۰ نفر می‌باشد، که دو گروه تقسیم می‌شوند، اهل تشیع و اهل سنت که تمام کارهای اداری لطیفی به دست اهل تشیع است با ریس شورایی با نام اسکندر اکبری دارد که مذهب خود را از اهل سنت به اهل تشیع تعغیر داد.دلیل بنیاد این شهر
گویا این قوم «چرخوی» در سابق در روستائی به همین نام «چرخوی» در نزیکی لار زندگی می‌کرده‌اند که امروزه از بین رفته‌است. تصور می‌رود که در حملهٔ افغان‌ها ویا هنگام تسلط محمدخان بلوچ ویا بالآخره در زمان نادر شاه ولشکر کشی وی این قریه «چرخوی» خراب ومردم آنرا کوچانیده باشند که قسمتی از آنها به نام (چرخوی) در قریه لطیفی سکونت کرده‌اند. تصور اینکه در هنگام لشکر کشی نادر شاه برای دفع محمدخان بلوچ وغلبه بر مردم شافعی مذهب لارستان وپرا کندن آنها این قریه ساخته شده باشد صحیح تر است.
زیرا طائفه‌ای که اکنون به نام «چرخوی» در روستای «لطیفی» در نزدیکی لار سکونت دارند سنی شافعی بوده وبا گروه دوم که به نام «لطیف بو» نامیده می‌شوند وشیعه هستند در قریه مزبور (لطیفی) زندگی می‌کنند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :