بومیسم
جستجو
روستای گورد

توضیحات

روستاي گورد تا قبل از سال ۱۳۷۴ يا ۷۵ جزء استان قزوين و شهرستان الموت غربي بود ولي از آن به بعد تغيير استان داد و الآن در منطقه عمارلو شهرستان رودبار و استان گيلان قرار دارد. اين روستا در دهه قبل حدود ۵۰ خانوار ثابت بود ولي به خاطر مشكلات فراوان موجود در روستا٬ هر ساله چند خانوار به از اين روستا كوچ كرده و به شهر قزوين يا روستاي ناصرآباد و يا محمود آباد (هر دو واقع در نزديكي قزوين) كوچ كردند و در حال حاظر جمعيت كمي از مردم روستاي گورد به طور ثابت در روستا هستند.نزديكترين شهر بزرگ به روستا قزوين با تغريبا ۲:۳۰ دقيقه مسافت هست (دقيقا نميدونم چند كيلومتر)
با اين اوصاف لابد متوجه شديد كه كشش مردم كاملا به سمت قزوين هست و اين چيزيه كه از قبل بوده .
در مورد مردم روستا بايد بگم كه اين روستا از چند طايفه كرد(لك) ياركه سلخوري و تات زبان (البته نه تاتي تاكستاني) بابايي٬ جعفري ٬ طالبي و رحيمي تشكيل شده است و روستا با اين شكل در اين محل در اوايل همين قرن صورت گرفته و قبلا هر طايفه ايي در يك محلي سكونت داشته و ييلاق و قشلاق هم صورت ميگرفته ولي قدمت زندگي در اين روستا خيلي زياد هست كه بنده اطلاعات چنداني از آن ندارم.
نزديكترين روستاها به گورد روستاهاي گشنه رود ٬ ذكابر٬ گيگاسر ٬ گردلات ٬ ديرينك و ميانه هست كه نسبتهاي خويشاوندي در بين مردم اين روستا ها شكل گرفته و همين باعث نزديكتر كردن مردم اين روستا ها به هم شده است.
همه مردم اين روستا شيعي مذهب هستند و خيلي هم به اهل بيت عصمت و طهارت عشق ميورزند. و بسيار هم مشتاق زيارت امام زاده ها و بخصوص حرم اهل بيت(ع) هستند. در اين روستا يك امامزاده به نام سلیمان هست كه ۶ يا ۷ كيلومتري روستا قرار دارد.
اين روستا شامل سه ناحيه آب و هوايي متفاوت هست يعني آب و هواي كاملا سرد در ييلاق روستا كه به خاطر بلندي كو ه انگل ميباشد.
آب و هواي گرم واقع در حوزه رودخانه شاهرود (طارم)
و همچنين خود محل گورد یعنی جايي كه خانه هاي روستا در آنجا مستقر هستند بين ييلاق و طارم هست.
متاسفانه با وجود اين وضعيت هم آب كشاورزي روستا بسيار ناچيز بوده و مردم اميد چنداني كه كشاورزي در اين روستا ندارند.البته كشاورزي به صورت ديمي از قبیل كاشت گندم٬ جو و عدس و حتي چند سال قبل نخود صورت ميگيرد .و در اين چند سال اخير هم مردم روستا تازه يادشان افتاده كه رودخانه شاهرود هم هست و به لطف اين رودخانه كشاورزي رونق بهتري گرفته و محصولات ديگري شامل برنج٬ لوبيا و

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

موقعیت

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها