بومیسم
جستجو

قبرستان گورفرنگی

جاذبه های تاریخی
  • بازدید - 92
قبرستان گورفرنگی

توضیحات

قبرستان گورفرنگی که در جنوب خور کولغان قشم قرار دارد و در روزگاران پیش مدفن انگلیسی‌ها و پرتغالی‌هاى ساکن جزیره بوده است .جزیره قشم، بزرگترین جزیره ایران است که در تنگه هرمز قرار دارد. جاذبه ها و دیدنی ها در تور قشم فراوان است.قشم بزرگترین جزیره ایران و خلیج فارس در تنگه هرمز واقع است. این جزیره در دوران ساسانیان ابرکاوان نامیده می‌شده است. شهر قشم در شرقی‌ترین نقطه جزیره واقع شده‌ است و به‌رغم آنکه این شهر نسبت به کل جزیره مرکزیت هندسی ندارد، اما به علت موقعیت مهم استراتژیک آن (دید گسترده به جنوب، شمال و شرق، دید به تنگه هرمز، نزدیکی به بندرعباس و …) از قدیم واجد اهمیت بوده و عمده‌ترین سکونتگاه جزیره محسوب می‌شده‌ است .
در هر گوشه و کنار قشم آثاری از گذشته یافت مى‌شود که در آن میان وجود گورستان‌هاى قدیمى‌در کنار منزلگاه‌هاى متروکه، قلعه‌ها، حصار و برج‌ها در کناره‌هاى سواحل و جای جای‌اين جزیره زیبا حکایت از سکونت گذشتگان و چگونگی زندگی با طرز تفکر و فعالیت‌هاى سیاسی، نظامی، اقتصادی و شرح حال زندگی اشخاص برجسته دارد.
انتخاب شهر قشم به عنوان پایگاه اصلی توسعه منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی قشم نیز بر اهمیت این شهر افزوده ‌است.قدمت جزیره قشم به سال های قبل از میلاد می رسد و به همین دلیل است که شما می توانید چندین گورستان متروکه را، در این منطقه مشاهده کنید. سیدمظفر، محله چاه بهار، محله مخابرات، زیرکوه، سرکوه کولغان، محله مسنی و همچنین روستاهایی مثل لافت، کوشه، توریان، جی جیان، تم سنیتی و گربدان بخشی از این گورستان ها هستند که قدمت های بسیار بالایی دارند.علاوه بر گورستان های داخل شهر، در اطراف روستاهای قشم و حومه شهر نیز، می توان برخی از گورستان ها را دید که دارای قدمت بسیار بالایی هستند .
در قبرستان گورفرنگی جسد ویلیام بافین دریانورد و کاشف معروف و دو نفر دیگر از سربازان انگلیسی که در سال ۱۰۳۱ ه‍. ق در جنگ بین سپاه امامقلی و فرمانده معروف شده است در‌اين مکان مدفون است. ‌اين گورستان قدمتی ۳۹۲ ساله دارد .برای بازدید از این گورستان های تاریخی، می توانید با پرس و جو از افراد محلی به راحتی خود را به این مکان ها برسانید در هر گورستان سنگ های متنوعی وجود دارد که هر کدام دارای قدمت و تاریخچه خاص خود هستند. در کنار دیدنی های و جاذبه های قشم، بازدید از این گورستان ها نیز خالی از لطف نیست .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

موقعیت

ارسال شده توسط :

تاریخ ایران
تاریخ ایران 2986 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :