بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای میکال

توضیحات

آثار ملي ثبت شده روستاي ميكال و اطرافسه اثر تاريخي در حوالي روستاي ميكال در ليست آثار ملي ايران ثبت شده اند كه خود گواهي بر قدمت و تاريخ روستاي ميكال مي باشند.
۱- گورستان باستاني گون كر – به شماره ۲۱۵۴۳ – متعلق به هزاره ۱ ق م
۲- گورستان قزوين صحرا – به شماره ۲۱۵۴۴ – متعلق به هزاره ۱ ق م
۳- گورستان سنگ سان – به شماره ۲۰۶۱۰ – متعلق به دوره اشكاني
گورستان باستاني گون كر در فاصله ۳۰۰ متري روستاي ميكال و دو گورستان ديگر در حد فاصل روستاهاي ميكال و گولك قرار دارند. بنا به گزارش ثبتي شماره ۲۱۵۴۳، آثار فرهنگي و تاريخي روستاي ميكال عبارتند از : ” محوطه باستاني اره كوه ، سه گورستان باستاني به نامهاي گورستان باستاني اره كوه، گون كر و گورستان باستاني امامزاده هادي و يك امامزاده به نام امام زاده هادي ميكال “. به زودي خلاصه گزارش اين سه اثر را همراه تصاویرشان در وبلاگ منتشر خواهم نمود.
كر ( به كسر ك ) : زمين پر از سنگ
ار ( به فتح ا ) : محوطه و زميني كه با سنگ دورچين شده است عمدتا براي نگهداري گوسفند
منبع : دانشنامه تاريخ معماري ايران شهر
خلاصه گزارش پرونده ثبتي گورستان باستاني گون كر ميكال به شماره ۲۱۵۴۳موقعيت طبيعي اثر
روستاي تاريخي ميكال در فاصله ۳۵۰۰ متري جنوب غرب ديارجان و همچنين در ۱۰ كيلومتري جنوب شرق بخش ديلمان واقع شده است . اين روستا از شمال به روستاي كوه پس از غرب به بقعه باباولي و از جنوب به روستاي تنگ دره محدود مي شود . جمعيت روستاي ميكال ۱۲۷ خانوار و بالغ بر ۶۰۴ نفر جمعيت است . قوميت اهالي روستا گيلك است و به زبان گيلكي با لهجه بيه پيش (شرق گيلان) و گويش ديلمي سخن مي گويند . مذهب رايج روستا اثني عشري است . در تمام سطح روستاي ميكال، به خصوص در نقاطي كه گودالهايي جهت احداث پي بناها توسط مردم كنده شده است، سفالينه هاي فراواني از دورانهاي مختلف، تاريخي – اسلامي به چشم مي خورد . كه حكايت از قدمت ديرينه روستاي مذكور دارد . مهمترين آثار فرهنگي – تاريخي روستا عبارتند از محوطه باستاني اره كول ميكال سه گورستان باستاني به نامهاي گورستان باستاني اره كوه، گون كر گورستان باستاني امامزاده هادي و يك امامزاده به نام امامزاده هادي ميكال شناسايي و بررسي شده است .
تاريخچه و وجه تسميه اثر
اين اثر تاريخي به دليل گستردگي و تنوع آثار جالب توجه آن مي بايست مورد توجه بيشتر قرار گيرد و پس از قرارگيري اثر مذكور در پناه قانون، حفظ و حراست از آن و همچنين انجام كاوشهاي علمي در سطح آن به منظور جمع آوري اطلاعات بيشتر و كاملتر امري ضروري و اجتناب پذير خواهد بود . اهالي محل روايت مي كردند كه در فواصل سالهاي ۵۷-۱۳۵۸ ش اين گورستان همانند گورستانهاي ديگر بخش ديلمان توسط صدها نفر مورد تجاوز و حفاري هاي غير مجاز قرار گرفته و آثار با ارزشي از اين گورستان بدست آمده است . همچنين در بخش شرقي تونلي وجود داشته كه اين تونل داراي طول بسيار زيادي بوده ولي در سالهاي اخير به دليل باد و باران و گل و لاي ورودي آن بسته شده است و هيچگونه اطلاعات دقيق درباره اين تونل و علت وجودي آن در دست نيست . … با بررسي هاي به عمل آمده با توجه به اينكه در سطح گورستان تعداد اندكي سفال مشاهده گرديده كه اكثر سفالينه ها قرمز رنگ اند لذا با توجه به اسناد و مدارك و شواهد بدست آمده و نتايج بررسي، مي توان قدمت اين گورستان را هزاره اول پ. م دانست .
منبع : دانشنامه تاريخ معماري ايران شهر
پي نوشت : آنچه در بالا آمد خلاصه گزارش اثر ملي شماره ۲۱۵۴۳ مي باشد، لذا اشكالات و ايرادات آنرا به خاطر حفظ امانتداري اصلاح ننموديم . به عنوان مثال موقعيت روستاي ميكال بدينگونه مي بايست بيان شود كه روستاي نياول در شمال، روستاهاي ليه و كوه پس در شمال غربي، روستاي خرمرود در غرب، روستاهاي تنگه رود و زردرود در جنوب، روستاي گولك در شرق و روستاهاي ديارجان و آشورآباد در شمال شرقي آن قرار دارند كه در گزارش يا نيامده و يا به صورت ديگري ذكر شده اند.
در نسخه كامل گزارش موقعيت مكاني اثر چه به صورت توضيحي و چه به صورت مختصات جغرافيايي اشتباه درج شده است. قوميت اهالي نيز گيلك بيان گرديده كه بعيد مي باشد و جاي بررسي و تحقيق بيشتر دارد ، شايد تركيب اكثريت ديلمي‌ها و اقليت كردها گزينه مناسب تري براي قوميت ميكالي ها باشد. البته بديهي است كه زبان كردي در ميكال تكلم نمي‌شود و كردهايي كه به اين روستا آمده‌اند در گذر زمان ۲۰۰ ساله زبان و گويش اكثريت يعني ديلمي را براي خود برگزيده‌اند .
از نكات قابل توجه گزارش اثبات قدمت روستاي ميكال تا حدود ۳۰۰۰ سال پيش مي باشد . وجود سفالينه ها در تمام سطح روستا و تونل بخش شرقي گورستان نيز از جمله ادله تاريخي بودن روستاي ميكال مي‌باشند كه در گزارش به صراحت بيان گرديده‌اند . تونل مذكور به گفته شاهدين (۳۰ سال پيش) داراي حوضچه و همچنين ديوارهاي آجري بوده است . بديهي است در صورت بررسي و كاوش نهادهاي مربوط، اين تونل مي تواند از جمله پتانسيلهاي گردشگري منطقه ديلمان در آينده اي نه چندان دور باشد .
لازم به ذكر است تونل قديمي و جالب ديگري نيز در ميكال وجود دارد كه در وقت مناسب از آن صحبت خواهيم كرد .
سنگ قبرهای قدیمی روستای میکال
هويت تاريخي هر سرزميني وابسته به مستندات آن است. چه اگر اين مستندات نباشند تاريخ آن سرزمين به افسانه اي خواهد ماند كه تنها نقل محفل افسانه پردازان و داستان سرايان خواهد بود . اين مستندات خواه يك بناي تاريخي، خواه نوشته اي در كتابي قديمي و خواه يك سنگ قبر باشند مي توانند شاهد و دليلي بر قدمت و تاريخ سرزمين خود باشند. به عنوان نمونه تنها ذكر خاطره اي از ناصرخسرو در سفرنامه معروفش براي اثبات تاريخ هزارساله روستاي هرزويل منجيل كافيست.
طبيعت و انسان عامل از بين رفتن بسياري از اين شواهد و مستندات هستند. زلزله سال ۶۹ تخريب بسياري از بناهاي قديمي ديلمستان را به همراه داشت. روستاي ميكال نيز از اين امر مستثنا نبود، بناي بقعه امامزاده صدمه اساسي ديد و حمام قديمي روستا به كل ويران شد.
متاسفانه امروز عامل دوم يعني انسان گوي سبقت را از رقيب خود ربوده است . سنگ قبرهاي قديمي يعني تنها باقيمانده اين مستندات تاريخ روستاي ميكال توسط مردمان خويش به سوي نابودي پيش مي روند. سالها پيش با آغاز طرح بازسازي بناي بقعه امامزاده هادي با توجه به پي سازي مورد نياز، بسياري از اين سنگ قبرها را از جاي خود خارج كرده و در اطراف امامزاده پراكنده بودند. تا به امروز تنها چند نمونه از آنها باقي مانده است، يكي شكسته و ديگري به سيمان آلوده شده است، تعدادشان هم در قياس با چند سال پيش كم شده است. گر چه اين سنگهاي چند صد ساله ارزش مادي اي ندارند اما حاوي اطلاعات و نكاتي هستند كه مي توانند گوشه اي از تاريخ روستاي ميكال و سرزمين ديلمستان را نشان دهند.
نمونه هايي مشابه از اين سنگ قبرها را نيز در چند روستاي ديگر ديلمستان مشاهده كرده ام. در روستاي باباولي دیلمان سنگها را در ديوارهاي بقعه جاسازي كرده اند. اين روش چه يادگار پيشينيان باشد و چه تيزهوشي امروزيها بسيار كارآمدتر از روشي كه ما براي حفظ تاريخ روستاي خود در پيش گرفته ايم (نگهداري در تاقچه بيروني بقعه !!) .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :