بومیسم
جستجو
کلیسای مریم مقدس شیراز

توضیحات

کلیسای مریم مقدس که کلیسای ارامنه ساکن شیراز است ۳۵۵ سال قبل در زمان شاه عباس دوم صفویه ساخته شده است و همچنان میزبان مراسم مذهبی این اقلیت دینی در ایران است.کلیسای مریم مقدس در سال ۱۶۶۲ میلادی در محله قدیمی “سنگ سیاه” شیراز بنا شده‌است. در سال ۱۵۵۰ میلادی در محل کنونی کلیسا، کلیسایی کوچک وجود داشت که اطراف آن را خانه‌های ارمنیان ساکن شیراز احاطه کرده بود. این کلیسا نزدیک مسجد مشیر، جنب بازارچه ارامنه واقع شده است.
در تالار کلیسا گچبری‌هایی که می‌توان آن را از شاهکارهای سده یازدهم دانست؛ وجود دارد. داخل تالار و نمازگاه سقف نقاشی و گچبری شده و گنبدی شکل است. از خارج و در روی پشت بام اثری از گنبد مدور و گنبدی شکل دیده نمی‌شود. پشت بام تالار نمازگاه چهارگوش است.گفتنی است ارامنه فارس عمدتا در همین قرن و زمانی که شاه‌عباس گروه کثیری از آنان را از شهر جلفا وادار به مهاجرت به مناطق مرکزی ایران کرد در شیراز ساکن شدند.
شاه عباس صفوی در سال ۱۶۰۳ میلادی پس از آنکه جلفا را به تصرف خود درآورد تحت تاثیر رونق و ثروت این شهر قرار گرفت؛ در آن زمان ساکنان ارمنی جلفا از طریق تجارت کسب د‌رآمد‌ می‌کرد‌ند‌ و این شهر ‌از مراکز مهم تجاری شرق محسوب می‌شد‌. مناسبات اقتصاد‌ی ارامنه جلفا با اروپا به ویژه در تجارت ابریشم باعث شد شاه صفوی تصمیم بگیرد گروه زیادی از آنها را وادار به کوچ به مناطق مرکزی ایران از جمله شیراز و اصفهان کند. با کوچ ارامنه مسیر تجارت ابریشم از ایران می گذشت و امپراتوری عثمانی رقیب پادشاه صفوی ار چرخه این تجارت حذف می شد. کلیسای حضرت مریم در شیراز نیز در همین زمان و با سر و شکل و تزئینات زیبای عصر صفوی برای برگزاری مناسک ارامنه دایر شده است
منبع:persiadigest.com

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

موقعیت

ارسال شده توسط :

تاریخ ایران
تاریخ ایران 2986 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :