بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای کلانی

توضیحات

چاه برفي روستاي کلانی شمال شرقي كازرون در ميان رشته كوه هايي قرار گرفته است كه قله يكي از آنها «چنگ» نام دارد كه تقريباً در ۷ كيلومتري روستاي کلانی است. در نزديكي قله چنگ، چاهي به عرض ۲ تا ۳ متر و عمق ۱۰ تا ۱۲متر وجود دارد كه به جهت انبار كردن و ذخيره كردن برف در آن به «چاه برفي» مشهور شده است. شكل طبيعي چاه طوري است كه كمتر در معرض تابش آفتاب قرار مي گيرد و اين مكان تقريباً در چنين محيطي كه اشعه تابناك آفتاب همه جا را مي گيرد استثناست. اين ويژگي موجب شده كه برف زمستاني انبار شده در داخل چاه، تا اواخر شهريور ماه و در بعضي سال ها تا آخر سال باقي بماند.رفتن به محل چاه برفي از طريق روستاي عبدويي با پاي پياده ۲ ساعت به طول مي انجامد تا قبل از رايج شدن يخچال در منازل، چاه مذكور مهم ترين منبع تأمين برف و يخ كازرون بوده است.
* سرو كلانيروستاي كلاني در همسايگي روستاهاي دشت برم و عبدويي قرار گرفته است. در اين روستا سرو بلند قامت و كهنسالي وجود دارد كه مي توان به جرأت گفت كه پس از سرو معروف «ابركوه» كهنسال ترين سرو شناخته شده در ايران است. سالخوردگان روستا از روي حدس و گمان سن اين سرو را بيش از ۵۰۰ سال تخمين مي زنند. مناطق و طبيعت اطراف اين سرو بلند نيز از جمله مناطق ديدني اين شهرستان محسوب مي شود.
* پيربنكيپس از عبور از كتل مشهور «پيرزن» بقعه اي ساده و گچي از دور نمايان مي شود كه به «پيربنكي» معروف است.در گذشته مسافران خسته پس از طي مسافتي چند از جاده شوسه كازرون به شيراز لحظاتي در اين مكان به استراحت مي پرداخته اند. اين بقعه در مجاورت قبرستاني قديمي واقع شده كه در آن سنگ هاي بزرگ منقوش با خطوط و اشكالي زيبا ديده مي شود. ويژگي اين بقعه كه زبانزد عام و خاص است، رويش ۲ درخت بنه(پسته كوهي) بر بالاي بام و گنبد آن است يكي از آنها در انتهاي فوقاني گنبد ريشه دوانده و مشخص نيست كه ريشه آن از كجاست اما سرسبز است و هر ساله ميوه مي دهد. ديگري از لاي ديوار بقعه بيرون آمده و با زمين ارتباطي ندارد. بقعه مزبور داراي سنگ قبري است كه در داخل ضريحي چوبي قرار گرفته است.متاسفانه در سالهای اخیر این بنای با ارزش وقبرستان اطراف آن مورد کند و کاو افراد سود جو قرار گرفته است <امیدوارم مسئولین رسیدگی کنند

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :