بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای نوگک رستم

توضیحات

روستاي نوگك از توابع استان فارس،شهرستان رستم ،بخش سرنا ،دهستان پشتكوه رستم که درشمال غرب استان و شهرستان واقع گرديده است. این روستادرکنار روستای قدیمی وباستانی گنگون بنا نهاده شده وموقعیت کنونی آن از شمال به كوه مصلا و روستاي كناره ،از جنوب به روستاي زيرگر نوگک،از شرق به رودخانه تنگ شيو و روستاي پرين و از غرب به دلی سیدمحمد(ع) و منطقه جليل نشين بويراحمد متصل مي باشد.این روستا داراي حدود ۱۵۰خانوار و بالغ بر ۱۲۰۰نفر جمعيت مي باشد.
اين روستا در ۱۰ كيلومتري جاده شيراز – اهواز ( روستاي كوپن مركز بخش سرنا ) و ۳۰ كيلومتري مصيري(مركز شهرستان رستم ) و ۴۵ كيلومتري نورآباد ممسني واقع گرديده است.
بی شک روستای نوگک از دیر باز نقش بسزایی در تاریخ سیاسی و اقتصادی ممسنی وحتی بویراحمد دارد،وجود بازمانده ازقلعه قدیمی حاکمان محلی دراین روستاخود صحت این مطلب را میرساند .وبعد ازفرارخوانین وتخریب قلعه، همچنین شرایط روستا ومرکزیت آن درمنطقه، پاسگاهی که مشرف برکوه کنارروستا احداث گردید که تآمین امنیت کل منطقه را برعهده داشت ونیزمحل پشتیبانی و جابجایی نیرو و پایگاهی جهت آماده سازی نیروهای ارتشی شاه در نبرد گجستان وتنگ تامرادی بود.
روستای نوگک ابتدا در شمال شرق روستای کنونی ودر کوهپایه، کوه مصلی که درضلع شمالی روستا قرار گرفته ، مستقر بود که به آن روستای( گنگون) گفته می شد که هم اکنون نیزاثرهای ازمحل حیات و یکی از قبرستانهای قدیمی روستا نیز آنجا قرار دارد که بعداَمردم به مکان فعلی نقل مکان کرده اند. وجود بنای تاریخی (شاه شوم)وامام زاده سیدمحمد را نیز می توان به سابقه تاریخی این روستا پیش از بیش پی برد.درکنار بنای تاریخی( شاه شوم) نیز یکی ازقدیمیترین قبرستانهای ممسنی وبویراحمد که محل دفن تعداد زیادی از خوانین وبزرگان منطقه بود، وجود دارد.نام روستای نوگک هفت مرتبه درکتاب (اثرهای پیش ازتاریخ ودوران تاریخی)آمده که خودنشانه اهمیت وقدمت آن دارد.
روستای نوگک ازنظرکشاورزی نیز به علت وجود رودخانه بزرگ(تنگ شیو) که در زمینهای این روستا میگذرد،زمانی قطب کشاورزی کل منطقه بوده.وهم اکنون نیزمحصولاتی مثل برنج وماش ،وگندم وجو کشت می کنند،وهمچنین محل دادوستد عشایر کوچ رو وروستاهای بالا دست خودبوده است .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :