بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 383
شهر مبارکه

توضیحات

شهرستان مباركه يكي از شهرستانهاي مهم استان اصفهان محسوب ميگردد و مركز اداري و سياسي آن شهر مباركه ميباشد اين شهرستان داراي دو بخش ،۵ نقطه شهري بنامهاي مباركه ،ديزيچه ، طالخونچه ، كركوند ، زيباشهرو ۳۴ روستا و در قالب ۵ دهستان ميباشد اين شهرستان مجموعا۱۰۲۴/۵ كيلومتر مربع از مساحت استان اصفهان را شامل ميشود .
شهرستان مباركه در ۵۰ كيلومتري جنوب غربي اصفهان ، ۳۵ كيلومتري شمال غرب شهرضاوحدود ۴۵ كيلومتري شرق بروجن واقع شده است همچنين اين شهرستان از طرف شمال و شمال غرب بترتيب با شهرستانهاي لنجان و فلاورجان همسايه است. از نقطه نظر جغرافيايي اين شهرستان بين طولهاي جغرافيايي ۱۳،۵۱ تا ۴۸،۵۱ وعرضهاي ۴۵،۲۹ تا ۲۲،۳۲ شمال واقع شده است.ارتفاع اين شهرستان از سطح آبهاي آزاد ۱۶۷۰ متر و شيب عمومي زمين منطقه از سمت جنوب به شمال و از شرق به غرب مي باشد. ميانگين دماي اين منطقه ۱۲ درجه سانتيگراد است و بادهايي كه از سمت جنوب غربي مي وزد باعث ايجاد تعادل در هواي آن منطقه ميگردد. محدوده قانوني شهر درطرح جامع شهر مباركه بادر نظر گرفتن محلات اقماري (قهنويه، محمديه، سرارود، دهنو، شيخ آباد، اسماعيل ترخان و صفائيه) به ميزان ۲۶۵ كيلومتر مربع و محدوده استحفاظي آن نيز ۷۶۰ كيلومتر مربع ميباشد.
تاريخچه:
مباركه در اصل سرزميني سبز و خرم است كه از قديم الايام مورد توجه بوده و به لحاظ موقعيت آب و هوايي مناسب تجمع بشر در آن باعث ايجاد تشكيلات جمعيتي شده است. بناي مباركه در عهد شاه عباس صفوي آغاز شد ودر ابتدا به امين آباد شهرت يافت. نام امين آباد به واسطه خدمتي بود كه امين السلطان وزيرشاه صفوي انجام داده بود واين نام حداقل تا اواخر قرن ۱۳ قمري به اين محل اطلاق مي شده است. به پاس صداقت و حسن او قناتي نيز بنام وي احداث گرديد كه همين قنات موجب شد تا اولين طايفه در اين محل مستقر شوند و سپس در اطراف آن ، حصار كشيده و دروازه هايي نيز به منظور رفت و آمد در شهر تعبيه شد. چهار دروازه را ميتوان به عنوان دروازه هاي اصلي بحساب آورد كه يكي در شرق و ديگري در غرب و دو دروازه ديگر در شمال شهر قرار داشت.
قديميترين محلات شهر مباركه عبارتند از: محله مختاريها، محله حيدرآباديها، محله حاجيها، قلعه سليمان، قلعه نو، محله رسيها، محلات اقماري قهنويه، دهنو، محمديه، شيخ آباد ، سرارود و اسماعيل ترخان.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها