بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

روستای چنگلوا

روستاها
  • بازدید - 630
روستای چنگلوا

توضیحات

روستای چنگلوا از توابع شهردهدشت،شهرستان کهگیلویه،استان کهگیلویه وبویراحمد می باشد.
تاریخچه چنگلوا
در اصل معروف به سنقر اباد ، که شناسنامه افراد روستای چنگلوا به اسم سنقر اباد ثبت شده است،که بعد ازآن افرادی به نام تیمور مغول وچنگیز مغول به این منطقه هجوم اوردند ودراین نقطه سکونت کردند،که به چنگلوا معروف شد.
اهالی روستای چنگلوا ،مانند اهالی سایر روستاهای استان ،علاقه زیادی به کشاورزی ودامداری دارند…ا
درچنگلوا شغل میوه فروشی باوانت از رونق زیادی برخوداراست،شغل معلمی ،جوشکاری ، مغازه داری و…..از بقیه شغل های این روستا است.
البته در روستای چنگلوا ،شغل هایی مانند پیمانکاری راه ،ساختمان وبرق از اهمیت زیادی برخوردار است وبیشتر اهالی روستا در کارهای راه وساختمان پیشرفت های چشمگیری داشته اند.
اثار تاریخی
دارای اثار تاریخی ۴۰۰سال پیش دوران صفوی که معروف به قلعه تل کدخدایی وقلعه شیخ محمد زمانی واقع در چنگلوا وگور بخیل وقبر سپید در نزدیک یوردهای زمستانه وجاده قدیم معروف به گچ تیزنک که قبلا راه عبور ومرور کهگیلویه به بهبهان بوده قرار دارد،ودارای معدنی معروف به گوگرد واقع در پهلکی در منطقه عشایر نشین چنگلوا می باشد.
اماکن مذهبی
دارای اماکن مذهبی از قبیل،امامزاده بی شهربانو،امامزاده حبیب الله و امامزاده امیر حمزه می باشد.
امامزاده بی بی شهر بانو چنگلوا مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان کهگیلویه، روستای چنگلوا واقع شده و این اثر در تاریخ ۰۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۲۹۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها