بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای یامپی

توضیحات

روستای یامپی در استان گلستان قرار دارد و جزء شهرستان آق قلا مي باشد، روستایی مهاجرنشین که قدمت آن شاید به خیلی بیشتر از یک قرن نرسد. در حدود هفت کیلومتری جنوب غربی شهرستان آق قلا و پانزده کیلومتری شمال مرکز استان قرار گرفته است. اگر از یامپی خطي مستقيم به طرف جنوب بكشيم مارا به فرودگاه بین المللی گرگان مي رساند و اگر عكس آن عمل كنيم به روستای صحنه سفلی و به سمت غرب به يكي از روستاهای شهرستان بندرترکمن بنام اسلام تپه(شاه تپه قدیم) و از شرق به روستای حاجی قره خواهد برد. راه ارتباطی روستا آسفالته بوده و از سمت شمال به جاده آق قلاـ بندرترکمن وصل می گردد .
علت نامگذاری روستا
آنچه که مسلم است برای اولین بار این روستا با نام “یاقا” خوانده می شده و اما
براساس مطالعات و پرسشگريهاي بعمل آمده در خصوص نام روستا:
به اعتقاد عده ای از روستائیان؛ نام روستا برگرفته از کلمه «یامپ» به معنی کلبه کج می باشد، کلبه ای که در اوایل شکل گیری روستا برپا شده بود و ساکنین اولیه با همین نام روستا را نامگذاری می کنند.
عده ای دیگر معتقدند علت نامگذاری روستا برگرفته از طایفه یامپی می باشد که برای اولین بار در این روستا ساکن شده اند؛ البته نام دیگر روستا صحنه علیا می باشد.
اما علت پیدايش يا شكل‌گيري بافت روستا، برخورداري از شرايط زيست مناسب و آب و هواي مطلوب كشاورزي قابل توجه بوده است که زمينه را براي سكونت در اين نقطه بوجود آورد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها