بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 241
چرمهین

توضیحات

چـِرمَهین از شهرهای استان اصفهان در بخش باغ بهادران ،شهرستان لنجان زرین شهردر مرکز ایران است. نزدیک‌ترین شهر به چرمهین باغ بهادران است که در ساحل زاینده رود قراردارد. جمعیت چرمهین ۱۳۵۶۸ نفر (سرشماری سال۱۳۹۰) است. از نام‌های قدیم‌تر آن قلعهٔ چَرمی بوده‌است .
پیشینه تاریخی
بیشتر نوشته‌های تاریخی چرمهین به زمان صفوی و اشغال توسط افغانها منتهی می‌شود هرچند سرانجام با شکست افغان‌ها به‌دست علیمردان خان بختیاری افغانها از اصفهان و منطقه رانده شدند اما منطقه لنجان تا مدت‌ها رونق پیشین را بازنیافت تا زمان مشروطه که یکی از پایگاه‌های مجاهدین برای فتح اصفهان و تهران شد و با وزارت صمصام السلطنه بختیاری و حکومت بر اصفهان رفته‌رفته دوباره لنجان رو به آبادی گذاشت.
در زمان جنگ جهانی اول که حکومت مرکزی ایران بسیار ضعیف شده بود، شرایط اضمحلال سیاسی و عُسرت اقتصادی منجر به قحطی و طغیان دهقانان و خوانین هر منطقه شده بود، در مناطق مرکزی ایران نایب حسین و ماشااله خان کاشی دست به شرارت زده بودند. در نجف آباد و حومه رضاخان جوزدانی و در لنجان جعفرقلی‌خان چرمهینی و علی‌نقی‌چی چرمهینی با تنفگچی‌های خود که از دهقانان و ستمدیدگان بودند، حمله به کاروانها و یا اخذ عوارض راهداری از ایشان، درگیری با نیروهای دولتی، حمله به کاروانهای نیروهای انگلیسی و روسی و غارت اموال ایشان را در پیش گرفته بودند و برای سالیانی بر این نواحی چیره شده بودند که در پایان توسط نیروهای دولتی و سردار ظفر بختیاری در جنگهای خونینی از پای درآمدند و در اصفهان به دار آویخته شدند.
اماکن دیدنی
آبشار شاه لولاک و پارک گل‌ها از نقاط دیدنی شهر هستند.
کارخانه ذوب آهن اصفهان از بزرگ‌ترین صنایع شهرستان است. کارخانه صنایع دفاعی ایران،مجتمع فولاد مبارکه، کارخانه نوید منگنز، کارخانه سیمان سپاهان و زرین خودرو از جمله صنایع در این منطقه‌اند.
بلوار آبشار شاه لوکاک ، خیابان گلستان شهدا، محله مرادآباد و امین آباد، خیابان استقلال، خیابان یاس، محله فرهنگیان، بلوار آیت‌الله ارباب، بلوار بسیج، میدان شهدا، بلوار امام خمینی از معابر اصلی شهر هستند.
در دهه‌های اخیر با توجه به احداث صنایع عظیم دراین شهرستان و کشاورز و دامدار بودن بیشتر مردم بومی منطقه بسیاری از نیروهای فنی از سایر نقاط کشور به‌ویژه خوزستان و چهارمحال بختیاری با توجه به اشتغال فنی قبلی (صنایع فولاد و نورد خوزستان، نفت، گاز و پتروشیمی و نیروگاهی) در این شهرستان ساکن شده‌اند.
مسجد ناروندی (مسجد امیرمومنین) این مسجد در ورودی شهر چرمهین قرار دارد و باسابقه یتاریخی حدود ۴۰۰ سال پیش می باشد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :