بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
سردرود

توضیحات

سَردْرود‌يکي از شهرهاي استان آذربايجان شرقي است که در بخش مرکزي شهرستان تبريز واقع شده‌است. طبق آخرين سرشماري مرکز آمار ايران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته‌است، اين شهر با جمعيتي بالغ بر ۲۴,۸۵۳ نفر، دومين شهر پرجمعيت شهرستان تبريز و يازدهمين شهر پرجمعيت استان آذربايجان شرقي محسوب مي‌شود.نام محلي اين شهر، سَردَري است.سردر نام يکي از قرائ شهر بخارا در جمهوري ازبکستان است و سردري يعني منسوب به سردر.در سال‌هاي اخير با توجه به گسترش محدوده کلان‌شهر تبريز و نزديک‌شدن آن به اين شهر، طرح تبديل شهر سردرود به يکي از مناطق تبريز در دستور کار مسئولين استاني و کشوري قرار گرفته‌است، ولي تاکنون اين طرح عملي نشده‌است.
اين شهر داراي باغ‌هاي بسيار زيبا و پرمحصول مي‌باشد که يکي از ميوه‌هاي معروف آن که محصول همين باغ‌ها است، گوجه سبز مي‌باشد. پارک جنگلي مره‌خوني نيز از گردشگاه‌هاي بسيار زيبا و ديدني اين شهر است.
قالي‌‌بافيدر اين شهر علاوه بر بافت و توليد فرش‌هاي معمولي در ابعاد و اندازه‌هاي مختلف، قالي‌هاي حجمي، برجسته، دورويه، دو فرش در يک فرش با رج‌شمار متفاوت (که صرفاً جنبه هنري دارند) نيز بافته مي‌شود.
قالي‌هاي کنوني سردرود داراي تاريخچه حدود يکصدساله ‌است. طبق تحقيقات به عمل آمده، قالي‌بافي در دهه‌هاي گذشته، نخستين بار توسط «محمود آقاحکيم» وارد زندگي اهالي سردرود شده‌است و بعد از آن، توسط افراد ديگري مانند «حاج ميرباقر اسحقي»، «کربلايي عباس‌علي مقيمي»، «اعلاباف» و… پيگيري و گسترش يافته‌است. سردرود را مي‌توان به عنوان مهد هنر تابلوفرش دستباف جهان نام برد و دليل بر اين مدعا، وجود حداقل ۱۵,۰۰۰ دار قالي تابلوفرش، فقط در خود سردرود و برگزاري اولين نمايشگاه تابلوفرش در سطح کشور و برگزاري دومين جشنواره گره زرين آذربايجان و ايجاد اشتغال‌زايي حداقل بر ۵۰,۰۰۰ نفر در چندين استان کشور و شهرها و مناطق محروم ار جمله استان کردستان و مناطق کردنشين کشور، دليل محکمي بر اصالت و ارزش تابلوفرش‌هاي اين شهر مي‌باشد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها