بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

روستای لار

روستاها
  • بازدید - 657
روستای لار

توضیحات

روستاي لار در ۳۵ كيلومتري غرب شهر باشت حد فاصل روستاهاي تلچگاه و كوهسرك واقع گرديده است. با گذشت از ميان روستاي لار و طي مسير به سمت تنگ آبگرمكان و عبور از كنار چشمه زيبا و پر آب آبگرمكان با پشت سر گذاشتن جاده هاي پرپيچ و خم، چشم نواز و صعود به ارتفاعات به دشتي بسيار وسيع و يكدست مي رسيم كه دشت لار ناميده مي شود. اي منطقه به دليل ارتفاع ۱۴۰۰ متري از سطح دريا از هواي خنك بهره مي برد كه پوشيده از درختان سر به فلك كشيده و كهنسال بلوط مي باشد.
اين منطقه داراي دو موقعيت ييلاقي و قشلاقي بوده و كوه لار با ارتفاع ۱۸۵۰ متري از سطح دريا يكي از منحصرترين كوه هاي استان و تنها كوه در كشور است كه داراي ذخيره گاه گونه گياهي جاشير (جوشير) شيرين و خوراكي مي باشد اين كوه تا سه دهه پيش زيست گاه قوچ، ميش، كل و بز بوده كه متاسفانه به دليل شكار بي رويه نسل آنها از بين رفته ولي خوشبختانه در حا ل حاضر زيست گاه خرس، پلنگ و ساير گونه هاي جانوري مي باشد.
در ميانه دشت بقاياي شهر قديمي لارندان به چشم مي خورد كه مورخان در كتابهاي متعددي به آنها اشاره كرده اند و از آن به شهر پر رونقي نام مي برند. كه در مسير راه ارتباطي تخت جمشيد به شوش، دو مركز اصلي و پايتخت هاي ييلاقي و قشلاقي هخامنشيان ياد كرده اند. از آثار تاريخي كه در اين منطقه وجود دارد بقاياي آتشكده قديمي، آب انباره،ا سفال هاي به جاي مانده، سكه هاي ضرب شده و باغات انگور در كوه لار خود گوياي تاريخي كهن مي باشد.
از مهمترين آثار طبيعي و تاريخي وجود درخت كهنسال سرو است. پس از تحقيقات دو ساله كارشناسان و نمونه برداريهاي DNA از درخت سن آن ۲۷۷۰ سال تخمين زده شده. ارتفاع اين درخت ۷ متر ۴۵ سانتيمتر و دور تنه آن ۷ متر است كه يكي از سه درخت كهنسال ايران مي باشد. منبع تامين آب اين درخت به صورت طبيعي است. به گفته خانم پروفسور سودابه علي احمد كروري استاد دانشگاه منابع طبيعي و علوم كشاورزي وين اتريش و مدير گروه تحقيقات موسسه جنگلها و مراتع كشور اين درخت به جاي مانده از زرتشتيان است كه اعتقاد زيادي به سرو داشته اند و در هر منطقه اي كه زندگي مي كرده اند درخت سرو وجود داشته است.
اما مهمتر از همه مقبره امامزاده سيد محمد باقر مي باشد كه چون نگيني در ميانه دشت لار مي درخشد و در كنار سرو قرار دارد. در مورد معجزات اين امامزاده شريف روايات بسياري نقل شده است كه از آن جمله مي توان به مرگ مسيح خان باوي پس از غارت شهر قديمي لارندان اشاره نمود كه مردم معتقدند هنگامي كه مسيح خان پس از غارت مردم و بي اعتنايي به امامزاده سيد محمد باقر در هنگام بر گشت در ابتداي دشت لار در قسمتي كه به مسيح خان كشته معروف است از روي اسب سقوط كرده و مي ميرد. اهالي و مردم بومي معتقدند كه امامزاده، مسيح خان را كشته است. البته روايت است هنگامي كه سپاه مسيح خان در حال برگشت بوده مسيح خان به افراد خود گفت: شما آن سيدي كه شال سبز بسته بود و سوار بر اسب بود ديديد كه از بالاي سپاه حركت مي كرد و افراد او گفتند: كه ما نديديم و در همين حال مسيح خان از اسب سقوط كرد و از بين رفت هم چنين رواياتي از پنهان شدن امامزاده از دست سربازان حكومتي در ميانه تنه درخت سرو وجود دارد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :