بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای فارسیان

توضیحات

موقعیت روستای فارسیان
روستای فارسیان در ۲۲ کیلومتری شرق شهر گالیکش ، در استان گلستان قرار دارد . این روستا در منطقه ای کوهستانی قرار دارد و کوه های سر به فلک کشیده اطراف آن را فرا گرفته اند . کوهستانی پوشیده از جنگل ،‌ با درختان سرسبز بلوط و افرا چهره ی منطقه را بسیار دیدنی نموده است .
فارسیان از سمت شرق با روستای کیارام ، از جنوب شرقی با روستای فرنگ و از جنوب با روستای لیرو و از ناحیه شمال با روستای سیجان همسایه است .
در فصل تابستان به عنوان منطقه ای ییلاق نشین از سوی برخی از ساکنان شهر گالیکش انتخاب می گردد. وجود چشمه سارهای زلال در فاصله ای بسیار نزدیک به روستا باعث شده است تا در ایام تعطیل از نقاط دور و نزدیک جمعیت کثیری برای گذران اوقات فراغت با خانواده به این منطقه بیایند .
مناطق دیدنی و گردشگری فارسیان
جای جای ایران زیباست و دیدنی ؛ کوهستان ها ، جنگل ها ، کویرها و مناطق ساحلی و …. یک به یک دیدنی هستند . فارسیان یکی از روستاهای ایران است که به خاطر نزدیکی به جنگل های پارک ملی گلستان از سمت شمال و کوهستان هایی که اطراف آن را فرا گرفته اند همراه با رودها و چشمه هایی که از این کوه ها سر چشمه می گیرند ، مناظری بسیاز زیبا و دیدنی را در خود جای داده است .
مناطق گردشگری روستای فارسیان :مارسادیو چشمه یا دِ چشمهلته نوروز علیدره چنارازیارتگاه پیر بخشیتیمور درهپیر بادپیر غارپاکندسچشمه ایشیچشمه چنارشاه مازهاستل ایشیاستل پایین و استل بالا ( استل ؛ برکه ای که در زمستان و بهار دارای آب بوده و در تابستان بر اثر گرما خشک می شود . این محل دارای زالوی بسیاری بوده که مردم برای درمان پادرد و یا کمر درد از آنها استفاده می کردند . استل همان معادل استخر امروزی است .)کوه چمازسنگ دره
غذاهای محلی فارسیان:
در هر نقطه ای از ایران غذاهای خاصی وجود دارند که بیشتر مورد علاقه ی ساکنان آن منطقه شده اند و چون میزان استفاده از این غذاها در آن مکان بیشتر است در نحوه ی پخت و مواد مورد استفاده در غذا اصولی را رعایت می کنند که باعث خوشمزگی بیشتر غذا می گردد. در زیر برخی از غذاهای محلی فارسیان معرفی گردیده است .
۱- آش خمیر
۲- چنگالی
۳- حلیم
۴- آش شله
۵- حلوا برنجی
۶- چکّو ( اشکنه )
۷- خورشت گوجه ریز
۸- دندانی
۹- کنجی پت
۱۰- سمنو
۱۱- مارمرده
۱۲- بریانی (‌برینی )
ورود تکنولوژی در هر جامعه ای باعث از بین رفتن برخی آداب و رسوم و تغییر در نحوه ی زندگی مردم آن دیار می گردد. در روستاهای ایران نیز ورود نانوایی های صنعتی باعث گردیده که پخت نان در منازل از بین برود . یادش بخیر قدیما دم غروب توی فارسیان که راه می رفتی ٰ‌بوی نان تازه فضا رو پر کرده بود و انسان رو به اشتها می آورد اما حیف که دیگه از این نعمت ها محروم هستیم . زنان روستا هر دو سه خانواده روی تنور کاه گلی جمع می شدند و نان می پختن و از هر دری صحبت می کردند . این ارتباط و صمیمیت باعث نزدیکی خانواده ها با هم می شد . در زیر برخی از نانهای محلی که در فارسیان پخت می شد را میتوانید مطالعه نمایید .
نان های محلی فارسیان
نان آقاندونان فتیرنان کماجنان پنجه کشنان جزله اینان قره قروتی ۱نان قره قروتی ۲نان قره قروتی ۳نان قد لمهکلوچه بیشمهکلمه (KoLommeh )توی روستا به خاطر فعالیت های کشاورزی اوقات فراغت کم است اما هر زمان که فرصت کوتاهی پیدا می شد جوان های روستا دور هم جمع می شدند و بازهای مختلفی رو انجام می دادند . توی ” لیونی ” ( Leyveni ) بیشتر بازیها جلوی مسجد انجام می شد . اونجا محوطه ای بود که سر سه راهی بود و همه اونجا جمع می شدن . بهترین بازی اون زمان ” دو ، فر ” ( Do – Fer ) بود . هر چند که از تمام بازیها لذت می بردیم اما جذابیت “‌ دو فر “‌ چیز دیگری بود . در زیر شرح برخی بازیهای فارسیان آورده شده است هر چند که نحوه ی تشریح برخی بازیها برایم مشکل بود .
بازی های محلی فارسیان :
دو ،‌ فرتخم مرغ جنگیهفت سنگچوچلیک بازیاَلوچک بازی ( آلوچه بازی )جوز بازی (گردو بازی )گل و پوچ بازییک قُل دو قُلپاپا بازی ( سنگ بازی )وسطی (وسط بازی )گربه رو آب دادی؟کوری؟ جیر؟یاران یاران ، کپّور بارانشاه دزد بازیتوپا قاچبالا بلندیدخوزانک بازی یا قایم باشک یا جا خوردنک بازیکلاغ پر ، گنجشک پربازی سواری یا بازی چو پابجول بازیطناب بازی ( شمع، گل ، پروانه )طناب بازی یک نفرهگوش کشانککی بود؟ کی بود؟‌ من نبودم !!!سیخ بازیدوز بازیچرخ بازیقوه بازی ( Ghovveh Bazi )
چهره های ماندگار فارسیان
مرحوم آقا سید طالب ایزدشناسمرحوم آقا سید اصغر موسویمرحوم آقا سید حسن موسویمرحوم استاد خان محمد خسروی ( استاد خانو شعر اهل بیت )مرحوم محمد خسروی ( محمد قجر ، شاعر معاصر )مرحوم کربلایی سلیمان خسرویمرحوم آقا سید قاسم موسویمرحومه بسی شقلیاسماعیل داداشحاج ملا امیر خسرویمنور ( Menavar )

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :