بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
باغ مود

توضیحات

باغ و قلعه مود در روستاي مود، در چهل كيلومتري شرق بيرجند قرار دارد. اين بنا با مساحت ۶۰۲۷۰ متر مربع داراي يك حصار و بيست برج مدور است كه با فاصله هاي مشخصي در حصار باغ قرار دارند. علاوه بر برج ها، يك خندق به عرض تقريبا ده متر در دور تا دور حصار حفر شده و دفاع از قلعه را آسان تر مي نموده است. ورودي اصلي باغ در ميانه ضلع شمالي آن قرار دارد و در دو طرف ورودي، دو برج و دو اتاق كوچك جهت سكونت نگهبانان ديده مي شود. در داخل قلعه بقايايي از يك بناي قديمي – عمارتي تشريفاتي – شامل چند ايوان، بقاياي يك هشتي، راهروها و اتاق ها بر جاي مانده است.
در مركز اين باغ عمارتي قرار دارد كه ويژگي هاي معماري آن متعلق به معماري اواخر دوره قاجار و اوايل پهلوي است. اين بنا بر روي سكويي به ارتفاع حدود يك متر از سطح زمين هاي اطراف ساخته شده است. ورودي بنا داراي يك ايوان با دو ستون قطور چهار ضلعي است. پس از ايوان، يك تالار وسيع ديده مي شود. در سه طرف تالار، ورودي هايي قرار دارد. در سمت شرق و غرب تالار، دو اتاق و در ضلع جنوب آن تالار ديگري درست به اندازه تالار اول قرار دارد. در طرف شرق و غرب تالار دوم نيز دو اتاق ديده مي شود. نقشه اين بنا به گونه اي طراحي شده است كه با تعبيه درهاي متعدد دستيابي به فضاهاي گوناگون به راحتي صورت مي گيرد.
اكثر اتاق ها بخاري ديواري دارند. مطبخ بنا در گوشه جنوب شرقي آن قرار دارد. در مقابل عمارت، يك استخر درست در وسط خيابان اصلي ديده مي شود. باغ داراي دو خيابان اصلي است كه در مركز يكديگر را قطع مي كنند و درست در همين قسمت عمارت مركزي باغ واقع شده است.
تزيينات بنا عبارتند از: تزيينات نقوش اسليمي، گل و بوته و نقش پرندگان بر روي ديوارها و طاق نماهاي ايوان عمارت قديمي، طاق نماهاي تزييني و تزيينات رسمي بندي در عمارت دقيمي و قرنيزهاي گچي – به عنوان سرستون – در عمارت مركزي.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :